Ako se dolazi iz smjera Sinja, u naselju Hrvace treba skrenuti desno prema Biteliću, nakon kojeg se nastavlja voziti sjevernom stranom Perućkog jezera. Kada se prođe naselje Ježević, na jednom oštrijem lijevom zavoju skrenuti desno na makadamsku cestu, odnosno ako se dolazi iz smjera Knina, neposredno prije ulaska u mjesto Vrliku, treba skrenuti lijevo za Ježević.

Ovo skretanje je opskrbljeno i smjerokazom pa ako se pazi ne može se pogiješiti. Kada se prođe tabla koja označava dolazak u mjesto Ježević, na oštrom desnom zavoju, skrenuti lijevo na makadamsku cestu, i tu počinje markacija prema Marinom Bunaru. Kod jednog velikog i lako uočljivog smjerokaza skrene se na dobar makadamski put pa nakon dvjestotinjak metara ponovo prema smjerokazu treba skrenuti lijevo.

Ovdje treba pripaziti: dva su puta – treba se držati desnog i nakon 1200 metara makadam postaje loš i svatko treba procijeniti da li treba nastaviti dalje s automobilom. Ako se odluči da se ide do kraja makadama, u tom slučaju se uspon može još skatiti za 1 km.

Od ove točke vodi staza koja se polako uspinje prema stjenovitoj barijeri Crvenih greda. Planinarska staza vodi kroz visoku makiju, oštro uzbrdo sve do izlaska na prijevoj iznad Crvenih greda. S ove točke se otvaraju vidici na Perućko jezero, mjesto Vrliku, izvor  rijeke Cetine i Kijevski Bat.

U ovoj točki prestaje i područje makije a u nastavku do izlaska na prijevoj kod Dražića dolca, paninarska staza vodi po kraškoj goleti. Sa svakom novom dosegnutom visinom, vidici postaju sve širi i ljepši. Ovdje treba napomenuti da je planinarska staza kroz Crvene grede  jako dobro izvedena i nije pretjerano težka za savladavanje. Ova kozja staza mora da je u prošlosti služila kao put do pašnjaka i sjenokoša na Dinari.

Nakon dva sata uspona od početne točke, stiže se na prostranu, čini se nepreglednu zaravan. U nastavku staza vodi preko Dražića doca, laganim usponom po bujnim livadama do Modrića Dolca, izbija do udoline u čijem je središtu Marin Bunar. Marin bunar je 10-tak metara široko okruglo, kamenom ogradom obzidano napajalište stoke, koje ni kod najvećih ljetnih suša ne presušuje.

U nastavku uspona treba se usmjeriti prema PS Čorin Lacmen, nastaviti uspon zaobilazeći ovo sklonište sa sjeverne strane preko vrhova Snježnica (1664 m) i Torlakove Glave (1674 m), nakon koje izlazi do ratne makadamske ceste kojom se stiže do podnožja Velike Duvjakuše. Tu, na zavoju makadamske ceste, prema smjerokazu, odvaja se planinarska staza desno koja kroz klekovinu u malo oštrijem usponu, vodi do vrha i do spomenika "Pumama".

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Nenad Grubišić Čabo ∙ 21. Ožujak 2020

Vrijeme trajanja nije točno. Od Ježevića do Marina bunara, do kud smo išli treba 4 h.

Ivana Radonić ∙ 27. Travanj 2020

Vrijeme trajanja je definitivno krivo. Od Ježevića do vrha nam je laganim hodom trebalo oko 4.30 h. Na tabli kod Ježevića piše da do Marina bunara treba 4 h, nama je trebalo oko 3 h. Inače, staza je ugodna za hodati, iako nema hlada, a pogled je predivan.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

03 h 37 min

Visina polazišta:

375 m

Visina odredišta:

1690 m

Minimalna visina:

375 m

Maksimalna visina:

1690 m

Uk. vis. raz. uspona:

1579 m

Uk. vis. raz. silaska:

264 m

Ukupna duljina:

14.2 km

Prosječni nagib:

17 %

Utrošak energije:

4842 kJ

Zahtjevnost staze:

Srednje teška

Markacija staze:

Dobra

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Zima
  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila