Kimet s nadmorskom visinom od 1536 mje najviši biokovski vrh na velikom krševitom prostoru jugoistočno od Sv. Jure. Dominira područjem koje obiluje vrtačama i krševitim grebenima prošaranim mješavinom niske bjelogorične šume, klekovine, naoko travnatim površinama prepunih kamenja, ali i prekrasnog cvijeća. Vršni dio ima oblik istaknutoga grebena s tri izrazitije kamene glavice, što se najbolje vidi na vertikalnom profilu staze. Najviša je srednja glavica na kojoj je i trigonometrijska točka.
Područje Biokova poznato je po obradivim vrtačama ili ponikvama u kojima se akumulirala zemlja pogodna za poljoprivredu, u narodu zvani doci, koji se obrađuju i često ograđuju suhozidom. Za biokovske doce je karakteristična tzv. katunska ispaša kada bi stočari utjerali blago u dolac da pognoji zemlju, gdje bi se iduće godine sadile razne poljoprivredne autohtone kulture. U tim docima bi rasla najbolja trava koju bi stočari kosili i nosili kući za zimsku ishranu stoke.
Pogled na vrh Kimet (iz ovog kuta gledanja ne izgleda najveći vrh)
KOLNI PRISTUP ( do Ravne Vlaške )
Vrlo je jednostavan. S državne ceste Makarska - Vrgorac treba skrenuti na Biokovsku cestu – ulaz u Park prirode i nastaviti 12,4 km do Ravne Vlaške – vidikovca i info punkta, koji služi i za prodaju suvenira. Ukupna dužina Biokovske ceste je 23 km, a s obzirom da je jednotračna s povremenim ugibalištima, na njoj vrijede specifični uvjeti vožnje, a vozači prometuju na vlastitu odgovornost. Stoga, treba voziti polako i oprezno.
ISHODIŠTE POHODA (s karakterističnim putnim točkama):
Početna točka planinarskog pohoda je info centar „Ravna Vlaška“ (1228 m), vrh Kimet (1536 m), spust istim putom Ravna Vlaška (1228 m). Ukupna dužina staze 6,1 km. Ukupno vrijeme hoda 3 h i 41 minuta. Visinska razlika pri usponu i spustu 370 m. Minimalna visina 1182 m. Maksimalna visina 1534 m. Prosječni nagib 19%.
Opis puta
U ovom planinarskom izletu na Biokovu predviđena je lakša planinarska tura: Ravna Vlaška – vrh Kimet - spust do - Ravne Vlaške. Planinarska staza započinje jedinim markiranim putom s manjeg parkirališta Ravna Vlaška ispred kamene kućice koja je 2005. izgrađena kao info punkt Parka prirode, te vidikovac na morsku stranu. Info punkt bi trebao biti otvoren svakoga dana od 9 do 14 sati, s informativnim sadržajima i prodajom suvenira, a služi i kao nadzornička postaja. Nekoliko stotina metara nakon info punkta nalazi se odvojak desno za privatnu planinsku kuću.
Pravog putokaza za Kimet za sada nema. Staza najprije vodi stotinjak metara po makadamu, zatim okreće ulijevo, od kuda se vide prve markacije. Nastavlja vijugavo, izlazi na mali prijevoj i nastavlja s desne strane obilaziti dvije vrtače u kojima je obrađena zemlja.
Ravna Vlaška – info punkt.
Pogled s vidikovca.
Na samom početku staze, od kuda su vidljive prve markacije.
Obradive ponikve, vrtače ili kako ih domaći zovu- doci.
Kad se zaobiđu te vrtače, dolazi se na livadicu agrikulturnog karaktera, nakon čega se treba popeti na slijedeći prijevoj, najprije vrlo zapuštenom kozjom stazom, a kasnije preko stjenovitih polica. S tog prijevoja se otvara vidik na sam Kimet, a markacija skreće desno iznad šumovite vrtače da bi uskoro, nakon zaobilaženja jednog stabla koje pruža rijetku priliku za odmor u hladu, izašla na kameniti greben prošaran niskom klekovinom.
Nakon obilaska te vrtače, staza obilazi slijedeću duboku vrtaču s lijeve strane, vodi bespućem do zapadnoga grebena i njime potkraj strmo izlazi na vršni dio. Uspon bi u lošim vremenskim uvjetima trebalo izbjegavati jer je teren krševit i teško prohodan.
Staza obilazi vrtače i livade.
Na stazi od kuda se lijepo vidi greben i vrh Kimeta (drugi – s ove pozicije izgleda manji).
Izlazak na stjenoviti greben.
Sve što više dobivamo na visini, pogledi su ljepši i širi. S ovog grebena otvara se lijep vidik na vrh Kimeta.
Na grebenu prema vrhu.
Oštriji uspon kroz nisku klekovinu.
Izlazak na vršni greben.
Nakon 1 h i 40 minuta stižemo na vrh Kimet (1536 m). Vrh je označen hrpom krupnog kamenja, na jednom uspravljenom kamenu ispisan je naziv vrha s nadmorskom visinom i odmah do njega ugrađen je metalni žig. Kutije s upisnom knjigom za sada nema.
Nakon izlaska na vrh mora se napomenuti da cijelom dužinom od 3 km staza traži punu pozornost i koncentraciju jer je postavljena za malo zahtjevnije izlete. Uspon bi svakako trebalo izbjegavati u lošim vremenskim uvjetima. Markacije su postavljane prilično gusto, ali mokre stijene mogu biti vrlo neugodne.
S vrha se pruža lijep vidik prema Sv. Juri, na more i otoke (Korčulu, Hvar i poluotok Pelješac). Prema istoku ističu se vrhovi (Veliki Šibenik, Sutvid i Matokit), a prema sjeveru vrhovi Zabiokovlja…
Vrh Kimet.
Pogled prema moru.
Prema istoku ističu se vrhovi od lijeva prema desno: Veliki Šibenik, Sutvid i Matokit.
Zajednička fotka na vrhu Kimet.
Nakon duže pauze za odmor i ručak, nastavljamo silazak istim putom do Ravne Vlaške i parkinga, gdje i završava ova naša današnja kratka, lijepa avantura planinarenja na Biokovu.
Pročitajte više na: https://gorja.net/putopisi/
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovaj blog.