Hajla je planina smještena između Kosova i Crne Gore. Ima nekoliko vrhova koji dosežu preko 2.000 m, a najveći ima 2.403 m koji se naziva i Hajla. Na sjevernim padinama nalazi se proljetna formacija rijeke Ibar, a na njezinim južnim padinama podrijetlo je rijeka Bistrica e Pejes.

Planina Hajla se proteže u smjeru SZ-JI. Omeđena je s juga cestom Peć-Čakor i dolinom rijeke Pećka Bistrica (Lumebardhi, Lumi Bardh, Bistrica e Pejës), planinska rijeka koja čini 25 km dugu klisuru Rugove (Gryka e Rugoves, Rugovska klisura) i koja odvaja Hajlu od planina Lumbardhit (Ljumbardske planine, Bjeshka e Lumbardhit, 2522 m), smještene južnije i dio istočnih Prokletija.

Jedna od najvećih pritoka Pećke Bistrice, a ujedno i prirodna granica Hajle uz jugoistočne padine, je rijeka Alagina Reka (Rekë e Allages, Reka e Alags). S druge strane ove rijeke nalaze se južne padine susjedne planine Ahmica-Štedim (2.272 m).

Najudaljenije jugozapadne i zapadne padine Hajle spuštaju se u dolinu Boške Rijeke koja odvaja Hajlu od Glođije (Glodjisja) i Mokre gore. Zapadno od Hajle su i planinsko područje Murgoš (ili Murgaš) i istoimeni planinski prijevoj i (Ćafa Murgoš i Krstac). Na sjeverozapadu Hajla je povezana s planinom Cmiljevica (1.963 m). Više istočno, planinski prolazi Qafa Hajles (Hajlin prolaz) i Mala gora koje odvajaju Hajlu od planine Ahmica-Štedim i dalje, od planina i vrhova SI kraja planinskog lanca Prokletije: Rusolija, Žljeb i Mokra planina.

Na sjeveru se padine Hajle postupno spuštaju do doline rijeke Ibar i do grada Rožaja.

Uz sjeveroistočnom podnožju Hajle prolazi Rožaje-Peć magistralni put (dionica Rožaje-Bukelj) koji povezuje Crnu Goru s Kosovskim krajem i njegovim metohijskim bazenom, preko planinskog prijevoja Kula i istoimenog graničnog prijelaza.

Staze do ovog odredišta