Iz Zagreba postoje tri najjednostavnija prilaza do mjesta Gusinje: a) Zagreb-Nova Gradiška-Zenica-Sarajevo-Goražde-Bijelo polje-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 707 km i treba oko 10,5 sati vožnje; b) Zagreb-Beograd-Čačak-Kraljevo-Novi Pazar-Rožaje-Berane-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 781 km i treba oko 10 sati vožnje; c) Zagreb-Split-Vrgorac-Čapljina-Stolac-Trebinje-Nikšić-Podgorica-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 831 km i treba oko 12 sati vožnje.
Prema gore navedenom, ako se na ovaj izlet kreće iz područja Zagreba, najoptimalnija je varijanta a) a samo nešto malo lošija ali skuplja varijanta b). U ovom izletu je odabrana varijanta „a“ jer je bila najprihvatljivija. Kao baza, za niz izleta u Prokletijama, odabran je Hotel „Rosi“ u kojem je za 22 Eura po osobi dobiven polupansion. Ovaj hotel se može svakome preporučiti. Cijena je više nego prihvatljiva a vlasnici i osoblje su iznimno gostoljubivi. Ocjena 10.
Od ovog hotela treba krenuti prema mjestu Plav, proći kroz centar mjesta i na kraju te ulice skrenuti lijevo. Na ovom križanju je istaknut smjerokaz za Hridsko jezero. Nakon skretanja vožnju treba nastaviti do katuna Bogićevica. Kada se dođe do spomenutih katuna, kod prve kamene kuće treba skrenuti lijevo i nastaviti vožnju do izlaska na povišeni proplanak „Hodžin plan“.
Do ove točke se može doći sa terenskim vozilom bez poteškoća, dok je vožnja osobnih vozila sa nižim podvozjem malo problematična ali je moguća do katuna Bogićevica.
Od Hodžine plani, uspon u početku vodi po lošoj makadamskoj cesti, po kojoj se za nekoliko stotina metara dolazi na markiranu planinarsku stazu. Dolaskom na markiranu planinarsku stazu treba slijediti markacije i za 30-tak minuta hoda, stiže se na prijevoj Qafa Bogićes (albanski: Qafa Bogiqes). Na ovom prijevoju je istaknut smjerokaz za Maju E Gjeeravices 5 sati i smjer preko grebena.
Ako se uspon nastavi prema istaknutom smjerokazu, tada treba slijediti planinarsku stazu do odmorišta na Ravnom vrhu. U nastavku uspona, od spomenutog odmorišta, treba skrenuti lijevo i nastaviti dalje po ugaženoj pješačkoj stazi, koja gubi malo na nadmorskoj visini, i vodi polukružno do kraja udoline.
Ako se želi skratiti uspon za gotovo 2 km, tada se sa spomenutog prijevoja treba spustiti 50-tak visinskih metara do potoka, kod kojeg se dolazi na markiranu i ugaženu planinarsku stazu, koja presjeca prvu udolinu i izlazi iz nje na kraju kod uskog prolaza u drugu udolinu, gdje se stapa u prvoopisanu varijantu uspona. U ovom planinarskom izletu je odabrana druga, kraća varijanta uspona.
U nastavku uspona obilazi se nekoliko travnatih udolina, prolazi se pored jezera Liqeni Tropojes, a nakon njega se dolazi do jezera Liqeni Zemer (Srcoliko jezero), od kojeg započinje oštriji uspon u serpentinama do prijevoja, preko kojeg se prolazi na suprotnu stranu grebena i gubi se nešto na dosegnutoj nadmorskoj visini. Od ove točke započinje završni malo oštriji uspona sve do vrha Djeravice (Maja Gjeravices).
U ovom planinarskom izletu, povratak sa vrha je po stazi uspona.
Video uspona i panoramu s vrha
Google karta
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
09 h 57 min
Visina polazišta:
1893 m
Visina odredišta:
1909 m
Minimalna visina:
1893 m
Maksimalna visina:
2656 m
Uk. vis. raz. uspona:
1510 m
Uk. vis. raz. silaska:
1494 m
Ukupna duljina:
24 km
Prosječni nagib:
13 %
Utrošak energije:
21020 kJ
Zahtjevnost staze:
Srednje teška
Markacija staze:
Djelomična
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.