Početna točka uspona je u selu Brgudac. Ako se dolazi kroz tunel Učka skreće se prema Lupoglavu i odmah desno za Lanišće. Iz pravca Buzeta, prođe se cijelo mjesto Lupoglav i onda skreće lijevo (putokaz za Brest i Lanišće). Nakon malo vožnje lijepim krajolicima u jednom lijevom zavoju skreće se desno za Brgudac. Na tom skretanju putokaz postoji.Brgudac je selo na 747 m nadmorske visine. Auto je najbolje ostaviti pored uređenog izvora na kraju sela, napuniti bočice izvorskom vodom, te otuda krenuti na uspon prema Koritima.
Staza je lijepo uređena. Prvi dio staze je kamenit, vodi kroz gustu bjelogoričnu šumu. Nakon petnaestak minuta hoda šuma je sve rijeđa, bjelogorica ustupa mjesto crnogorici. Uspon postaje oštriji, a hoda se oko 45 min po označenoj pješačkoj stazi (Kozja staza) do Korita.
Korita su smještena na livadi na 1010 m pod liticom Brajkove stijene na 1092 m i sastoje se od deset masivnih drvenih korita u čijem je podnožju poveća lokva bogata biljnim i životinjskim životom. Nekad su korita služila za napajanje stoke, a na poučnoj ploči piše i da su nekad žene nosile pitku vodu čak u Brgudac. Na ploči je slika iz prošlosti s 13 drvenih korita. Nakon drvenih, bila su tamo betonska korita i bilo ih je samo četiri. Čak i u sušnom razdoblju voda izvire i prelijeva se iz korita u korito. U listopadu 2011. godine obnovljena su i napravljena drvena.
Uz izvor je uređeno odmorište s kojega se pruža prekrasan pogled na planinski masiv Učke, a jasno se vidi antena i kula na Vojaku. Postavljene su i poučne ploče koje govore o kulturnom i prirodnom značaju ovog mjesta, te biljnom i životinjskom svijetu. Nedaleko od izvorišta nalazi se planinarski dom “Na Koritima” u kojemu se preko vikenda nudi smještaj i planinarski obrok, a za planinare i pečat.
Od Korita treba krenuti planinarskom stazom 301, koja vodi pored izvora (Borisov put), a nakon njega započinje strmi uspon na stijenu – vidikovac na kojemu je kutija s upisnom knjigom i planinarskim žigom. Sam Brajkov vrh s nadmorskom visinom (1091 m) udaljen je oko 300 m sjevernije, šumovit je i bez vidika. Sa ovog vidikovca pruža se prekrasan pogled na Korita i lokvu, a posebno je lijep vidik na Županj vrh i greben Ćićarije i Učke.
Od vidikovca (Borisov put) treba krenuti nakratko po grebenu, nekih stotinjak metara, do križanja na kojem treba skrenuti desno u smjeru PD Korita. Uspon na Brajkov vrh s bilo koje strane postaje zahtjevan kada se izvodi po mokrom terenu - kiši ili po zaleđenoj podlozi. Nakon strmog silaska s Brajkova vrha, nastavlja se uspon na Županj vrh stazom 310 (Sjeverni put), koji nakratko vodi šumarijskom cestom do smjerokaza koji nas usmjerava na skretanje lijevo na planinarsku stazu koja vodi kroz prozračnu visoku bukovu šumu do samog vrha.
Županj vrh s nadmorskom visinom (1138 m) je manja stjenovita glavica s južne strane podignut je suhozid. Tu je kutija s upisnom knjigom i planinarskim žigom. Sjeverna strana vrha obrasla je bukovom šumom, dok se travnate padine blago spuštaju prema istoku i jugozapadu. S vrha se pruža lijepi vidik na Veliki Planik i vrh Vojak.
Sa vrha vodi planinarski put 311 (Južni put), kojim se spušta po blagoj travnatoj padini do izlaska na šumarijski put na kojem je i križanje planinarskih staza, na kojem treba nastaviti ravno po planinarskoj stazi. U nastavku uspona, planinarska staza nije najbolje održavana ali je dobro markirana, po kojoj se izlazi na šumarijski put, kojeg treba slijediti do križanja sa makadamskom cestom. Na tom križanju je istaknut smjer prema Bončića kući (600 m). Tu treba odabrati smjer prema spomenutoj kući, a nakon nje nastavit dalje po makadamskoj cesti 2,5 km do izlaska na prijevoj između Malog i Velikog Planika.
Na spomenutom prijevoju treba skrenuti lijevo i uspon nastaviti prema vrhu Mali Planik. To je kratak, malo oštriji uspon, do izlaska na izduženi njegov greben. Spomenuti greben se pruža u smjeru sjeverozapad-jugoistok. Vršna točka se nalazi na njegovom jugoistočnom kraju.
S vrha Mali Planik treba se vratiti istom stazom uspona do prijevoja između Velikog i Malog Planika, na kojem treba nastaviti ravno i u malo oštrijem ali kratkom usponu (15-tak minuta), stiže se na vrh Veliki Planik.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
04 h 44 min
Visina polazišta:
729 m
Visina odredišta:
1272 m
Minimalna visina:
729 m
Maksimalna visina:
1272 m
Uk. vis. raz. uspona:
943 m
Uk. vis. raz. silaska:
413 m
Ukupna duljina:
10.6 km
Prosječni nagib:
13 %
Utrošak energije:
10003 kJ
Zahtjevnost staze:
Teža
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.