Promina je premrežena planinarskim stazama i putovima na kojima se moguće diviti geomorfološkim fenomenima poput špilje Liluše, fosilnim nalazištima, prekrasnim pogledima s vidikovaca, a osobito izlascima i zalascima sunca. Pogled s vrha Čavnovke (1148 m) najbolja je nagrada svima koji se potrude dosegnuti ga, ali i na manjim visinama može se uživati u pogledu na Kornatsko otočje i kanjone rijeka Krke i Čikole.
Planinari mogu do planinarske kuće izabrati između nekoliko markiranih staza. Prva vodi iz Drniša preko Lišnjaka i izvora Mali točak; druga staza vodi iz Drniša preko crkve Sv. Ivana u Badnju, a treća polazi iz Siverića. Vrijeme potrebno za prolazak ovim rutama jest oko 2 sata.
U ovom planinarskom izletu, početna točka uspona je u mjestu Siverić. Do nje se stiže ako se iz Drniša krene prema Kninu cestom D 33. Na mjestu gdje spomenuta cesta prelazi preko željeznižke pruge treba skrenuti lijevo, ne prelaziti željezničku prugu, i nastaviti vožnju prema zaselku Ramljaci u mjestu Siverić, skrenuti u drugu ulicu lijevo jer na kraju te ulice započinje ugažena nemarkirana planinarska staza za PD Promina. Nažalost, ova ulica je dosta uska i na njenom kraju nema mjesta za sigurno parkiranje automobila, pa automobil treba ostaviti na nekom mjestu prije. Jedna od sigurnih mogućnosti je da se prije skretanja u spomenutu ulicu nastavi vožnja ravno do crkve Svetog Petra te da se kod nje parkira automobil i vrati se nazad na spomenutu početnu točku izleta.
Ako se iz Drniša dolazi pješačeći, tada nema problema sa parkiranjem, dok je smjer kretanja isti kao i onaj opisan za automobil. Staza kretanja nije markirana do opisane početne točke planinarskog izleta.
Kao što je već rečeno, na kraju uske asfaltne ceste ulazi se na planinarsku stazu, koja u samom početku nije markirana, ali je vidljiva i dobro ugažena, vodi preko predjela zvanog Midenjaci i nakon prijeđenih 600 metara izlazi na makadamsku cestu na koju treba skrenuti lijevo. Nakon skretanja pješačenje se nastavlja makadamskom cestom preko predjela Kukavica. Mjestimično je vododerina oštetila makadamsku cestu, ali je ona i dalje prohodna za terenska vozila. Nedugo zatim dolazi se do kapelice sv. Nedjeljice izgrađene 1935 godine.
Od kapelice, makadamska cesta nastavlja preko Jarčišta do raskrižja makadamskih putova, gdje je postavljen smjerokaz s natpisom za Siverić. Tu se napušta makadamska cesta i nastavlja se planinarskom dobro markiranom stazom, koja započinje oštrijim usponom do vrha Čelinka (750 m). Nakon spomenutog vrha nastavlja blagim kontinuiranim usponom kroz nisko šumsko raslinje smreke i hrasta medunca, prolazi preko područja zvanog Čolovića jara. Od prethodno raskrižja makadamskih putova, nakon prijeđenih 2,6 km stiže se do slijedećeg na kojem smjer desno makadamskim putom vodi biciklistička staza do doma 1,5 km, lijevo spilja Liluša 15 min, ravno planinarska staza 20 minuta do PD Promina. Na spomenutom raskrižju treba nastavit ravno po ugaženoj, dobro markiranooj i blago položenoj planinarskooj stazi sve do PD Promina.
Gradnja PD Promina počela je 1977. godine, a najaktivniji su u pripremi i samoj izgradnji bili članovi Planinarskog društva „Promina“ iz Dmiša. Kuća u prizemlju ima uređen prostor za dnevni boravak, kuhinju, sanitarni čvor te stan domara. Na katu se nalazi šest soba (40 ležajeva) s pripadajućim sanitarnim čvorom i kupaonicom, a također postoji i veliko potkrovlje koje je uređeno 2011.godine.
Infrastrukturno je opremljen električnom energijom i vodom iz cisterne (cca 80 m3). Kuća je otvorena i moguće je njeno korištenje preko vikenda kada je u kući organizirano dežurstvo nekog od članova PD „Promina“, a za posjete preko tjedna potrebno je se najaviti nekome od trenutno odgovornih članova PD „Promina“. U prostorije nije dozvoljeno uvoditi kućne ljubimce.
Od planinarskog doma, prema smjerokazu, treba krenuti prema vrhu Čavnovka. Kada se dođe do makadamske ceste, dolazi se i do novog smjerokaza koji upućuje na smjer ravno, presjecajući makadamsku cestu, za izvor Bukovac, odnosno skretanjem lijevo na makadamsku cestu, označenom na smjerokazu „VRH 1149“. Ovdje treba skrenuti lijevo i nastaviti po makadamskojcesti 340 m, do slijedećeg križanja na kojem, prema smjerokazu, treba skrenuti desno na planinarsku stazu.
U nastavku, planinarska staza koja vodi po jugozapadnom obronku Velike Promine, dobro je položena, izuzetno dobro označena i održavana, pa je pogodna za planinare svih uzrasta i za obiteljska planinarenja. Sve do izlaska na travnati proplanak ispog vrha Čavnovka, planinarska staza vodi kroz visoku mješovitu šumu koja pruža i ugodnu hladovinu. Kada bi bilo više ovako dobro uređenih i održavanih planinarskih staza, bilo bi i više planinara u našim prekrasnim planinama.
Nakon izlaska na spomenuti proplanak, malo oštrije uzbrdo, za desetak minuta, stiže se na vrh. Na vrhu se nalazi stari geodetski stup s istaknutom nadmorskom visinom, upisna kutija, veliki mrtalni križ sa hrvatskim grbom, informativna tabla i klupa za odmor.
Vrh Čavnovka je najljepši vidikovac na Promini s kojeg se pogledom mogu obuhvatiti planinaski masivi Velebita, Dinare, Svilaje, Mosora i Biokova; Petrovo, Kosovo i Kninsko polje; usjek kanjona rijeka Krke i Čikole; Jadranskog mora od Kornatskog otočja do Visa i dalje...
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
03 h 46 min
Visina polazišta:
277 m
Visina odredišta:
1143 m
Minimalna visina:
277 m
Maksimalna visina:
1145 m
Uk. vis. raz. uspona:
991 m
Uk. vis. raz. silaska:
124 m
Ukupna duljina:
11.9 km
Prosječni nagib:
11 %
Utrošak energije:
6551 kJ
Zahtjevnost staze:
Lagana
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.