Posjetiti južni bazni kamp za Everesta (5364 m); uspeti se na “petisućnjak” Kala Patthar (5644 m); uživati u najljepšem pogledu na Himalajski masiv na svijetu; popeti se na Island Peak (6189 m), osobno se uvjeriti zašto aerodrom u Lukli ima reputaciju “najopasnijeg” aerodroma na Svijetu; uživati u kupovini po nebrojenim alpinističkim dućanima Katmandua; prisustvovati hinduističkom obredu kremacije pokojnika; potući se sa majmunima u hramu Swayambhunath.
Nepal je jedina zemlja svijeta u kojoj se unutar 200 kilometara zračne linije dodiruju mistične džungle, moćne rijeke i veličanstvena Himalaja (osam od deset najviših vrhova svijeta se nalazi u Nepalu) te isprepliću indijska i tibetanska kultura. Južni bazni logor je jedan od dva bazna logora za Everest (drugi logor, sjeverni, nalazi se u Kini) i smješten je na najvišem ledenjaku na svijetu (Khumbu) u podnožju najvišeg vrha na svijetu (Everest) na nadmorskoj visini od 5346 metara. Logor koriste penjački timovi iz cijelog svijeta kao početni logor za uspon na Everest preko jugoistočnog grebena.
Naš „treking“ je izgledao kako slijedi:
- dan: Lukla – Phakding
- dan: Phakding – Namche Bazaar
- dan: Namche Bazaar – Hotel Everest View – Khumgjung Vilage –Khunde
- dan: Khunde - Phortse
- dan: Phortse – Dingboche
- dan: Dingboche aklimatizacijski uspon do Dingboche and Periche viewpoint-a
- dan: Dingboche – Lobuche
- dan: Lobuche – Gorakshep – Everest BC - Gorakshep
- dan: Gorakshep – Khala Pattar (5644 m) - Gorakshep - Dingboche
- dan: Dingboche - Chukhung
- dan: Chukhung – Island Peak BC – Island Peak High Camp (Crampon Point)
- dan: Island Peak High Camp – Island Peak Summit (6189 m) - Island Peak High Camp – Island Peak BC – Chukhung
- dan: Chukhung – Dengboche – Pangboche
- dan: Pangboche - Namche Bazaar
- dan: Namche Bazaar – Phakding
- dan: Phakding – Lukla
- dan: Lukla – Kakmandu
Kao najzahtjevniji dio naše trekking ture je bio uspon na Island peak. U nastavku nekoliko bitnih napomena konstatacija o ovom usponu.
Penjanje na visinu je opasan sport. Nije lako. Island peak težak je uspon na velikoj nadmorskoj visini. Prije nego što se krene na uspon na Island peak, moraju se razumjeti rizici odlaska na veću nadmorsku visinu.
Shvatite ozbiljno penjanje ili fizičke izazove. Tijekom trekinga/uspona, razina kisika u zraku postaje manja. Dakle, morate se postupno tijekom staze privikavati na nedostatak kisika.
Prvi dio uspona je fizički vrlo težak jer se hoda po teškom terenu na preko 5000 m. Kada se dođe do ledenjaka, morate se vezati užetom i nositi dereze. Podnožje čelnog zida je najteži dio uspona. Uspon je vrlo strm, a zrak rijedak. No, ruta za penjanje je sigurna zbog fiksnih konopa.
Da bi povećali uspjeh uspona, neposredno prije izlaska na ledenjak je oformljen visinski kamp (5740 m) (crampon point).
Prvi dio uspona, nakon savladavanja zida ledenjaka, vodi po ledenjaku, zaobilazi pukotine I mjestimično je dosta strm. Na svim strmijim dijelovima postoje fiksni konopi pa ako se poštuju sva pravila uspona, ovaj dio je savladiv.
Nakon ovog dijela dolazi najteži dio uspona. Suočeni ste sa zaleđenim kamenjarom, strmine preko 60 stupnjeva. Veliku opasnost pričinjavaju penjači koji ne paze i pokreću kamenje. Kada kamen ide na vas, nemoćni ste i nemate puno manevarskog prostora. Vezani ste užetom.
Ovaj dio je najteži I najzahtjevniji. U silasku se mora savladavati absailom (abseiling).
Čvrstom odlučnošću popećete se na vršni greben. Uspon od vršnog grebena do vrha je kratak i lagan uspon.
U vrijeme planinarenja morate preuzeti odgovornost za svoju sigurnost. Ako ne održavate higijenu i sigurnost, penjanje vam neće odgovarati.
Sama ruta do baznog kampa Island Peak (5.100 m) je izazovan zadatak. Ako se odlučite popeti na Island peak na desetodnevnom izletu, smanjujete svoje šanse za lak uspjeh. Ali ako odlučite provesti više dana na trekingu, uspon će biti lakši. Budite upoznati s planinama, vremenom i klimatskim uvjetima tamo. Ovo pomaže vašem usponu.
Opširnije pročitajte blog na portal planinarenje.hr.
Video prikaz cijelog uspona pogledajte ovdje:
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
93 h 52 min
Visina polazišta:
2592 m
Visina odredišta:
3444 m
Minimalna visina:
2287 m
Maksimalna visina:
6499 m
Uk. vis. raz. uspona:
9911 m
Uk. vis. raz. silaska:
9059 m
Ukupna duljina:
173.2 km
Prosječni nagib:
13 %
Utrošak energije:
198254 kJ
Zahtjevnost staze:
Ekstremno teška
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Proljeće
- Ljeto
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.