Gljev je selo podno Kamešnice koje je udaljeno 14 km od Sinja. S obzirom da se nalazi na nešto većoj nadmorskoj visini nego većina mjesta u bivšoj Cetinskoj krajini, poznato je po dobrim krumpirima i odličnom luku. Ovo selo je postalo popularno u sinjskoj krajini po svojim maškarama „Didi sa Kamešnice“ koje svake godine oduševljavaju svojim posebnim scenskim nastupima.
Iz Gljeva kreću dvije izuzetne planinarske staze: prva vodi prema Kurtegića Docu i druga do vrha Glavaš. U ovom planinarskom izletu opisuje se uspon iz Gljeva u Kurtegić Dolac. Pristup početnoj točki uspona je isključivo automobilima.
Ako se iz Sinja krene za Livno preko prijevoja Vaganj, onda nakon prolaska sela Glavice i Obrovc Sinjski, treba skrenuti na prvu asfaltnu cestu desno, koja vodi za selo Gljev. Ovo skretanje je obilježeno i putokazm. Prije dolaska u selo, na račvanju asfaltnih cesta, nalazi se planinarski smjerokaz na kojem treba nastaviti ravno ako se ide u smjeru Glavaša odnosno skrenuti lijevo ako se ide u smjeru Kurtegića doca.
U ovom planinarskom izletu opisuje se uspon iz zaselka Maleši prema Kurtegić Docu. U zaselku Maleši ima dovoljno sigurnog mjesta za parkiranje automobila, Pa sa tim nema problema.
Uspon iz zaselka Maleši, nakon prolaska zadnjih kuća, vodi građenom stazom kroz Maleševu Dragu do križanja sa makadamskim putom. Ovaj dio uspona vodi kroz visoku makiju koja daje ugodnu hladovinu, a planinarska staza se umjereno uspinje i nije naporna za savladavanje. Jedina zamjerka ovom dijelu uspona je povremena i mjestimična zaraslost planinarske staze i trebalo bi je malo očistiti.
Nakon izlaska iz Maleševe Drage dolazi se na dio uspona koji vodi kroz područje zvano Garišta. Planinarska staza na ovom dijelu nekoliko puta presjeca makadamsku cestu, položena je i nije zahtjevna za savladavanje, i takva je situacija na usponu sve do križanja planinarskih putova koje je opskrbljeno smjerokazima i na kojem treba skrenuti lijevo.
U nastavku nakon skretanja uspon se nastavlja preko Kose koja se nalazi između Smoljine Drage i Tople Dražice, po jako dobroj, dosta širokoj i uređenoj planinarskoj stazi, koja vodi kroz područje obraslo u visoku makiju, pa ima dovoljno hladovine i zaštite od sunca i vrućine. Ovakva je situacija na usponu sve do križanja sa makadamskom cestom, koje se nalazi oko 500 m prije sela Razvaline. Ovaj dio uspona vodi po makadamskoj cesti.
U Razvalinama ima nekoliko obnovljenih kuća pa se čini da ovo mjestašce ima povremeno i ponekog stanovnika. Nakon Razvalina planinarska staza za kratko prolazi pored čatrnje u kojoj ima vode. Na čatrnji se nalazi i sić s užetom s kojim se može zahvatiti voda. U nastavku planinarska staza vodi po položenom terenu, koji je u naravi zatravljeni kamenjar, sve do Maleševe kuće. Ova kuća je obnovljena i nalazi se neposredno prije uspona koji vodi dosta oštro uzbrdo preko područja zvanog Gljevske Staje do izlaska na prijevoj na području Strmice. Ovaj uspon vodi po goleti bez ijednog drveta, po zatravljenom kamenjaru, oštar je i naporan, da bi malo prije izlaska na prijevoj došli do opožarenog područja sa dosta suhih stabalo na ledini svuda uokolo. Od prijevoja započinje lagani spust, kroz visoku bukovu šumu, sve do Kutragić doca.
Kurtagića dolac je jedna od najljepših udolina na planini Kamešnica. Nalazi se na nadmorskoj visini od 1460 metara između vrhova Planinica, Kolebajka i Trovrsi te je jedino otvoren uskim grlom prema sjeveroistoku što ga čini čarobno skrivenim. Planinska livada (dolac) dugačka je oko 350 metara a široka oko 150 metara. Okružena je uglavnom gustom bukovom i miješano bukovom i jelovom šumom. U njemu je planinarska udruga Dinaridi izgradila planinarsko sklonište Edvard (Edo) Ratelj, koje može ugostiti 10-tak planinara.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
02 h 25 min
Visina polazišta:
474 m
Visina odredišta:
1439 m
Minimalna visina:
474 m
Maksimalna visina:
1460 m
Uk. vis. raz. uspona:
1030 m
Uk. vis. raz. silaska:
65 m
Ukupna duljina:
6.5 km
Prosječni nagib:
18 %
Utrošak energije:
5132 kJ
Zahtjevnost staze:
Srednje teška
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Hrvoje Jurković ∙ 20. Kolovoz 2024
Rekao bih da je staza teška, a ne srednje teška. Polazak je iz zaseoka Maleši, od seoske crkve do njega ima nekoliko račvanja i treba se uvijek držati desne strane. U Malešima je veliki prostor za parking i markacija se vidi na prvim kućama.
Hrvoje Jurković ∙ 20. Kolovoz 2024
Staza je dobro održavana, ravnomjerno se diže i dobro je označena. Prolazi kroz nisku šumu/makiju tako da ima dovoljno hlada. Siječe se sa makadamskom cestom par puta i na kraju se spaja s njom i vodi do sela Razvaline. Odmah pored ceste je lijepa mala kuća sa ogradom na kojoj je tabla za K. dolac; treba krenuti desno prema udaljenoj kamenoj ruševini, a ne iza te kuće, gdje isto ima staza. Oprez, tu u tim ruševinama zna biti zmija, ja ih nisam vidio ali sam upozoren od ostalih planinara. Uskoro se dolazi do navedenog bunara ali vode je neka crna i nema sića, tako da se nismo napili.
Hrvoje Jurković ∙ 20. Kolovoz 2024
Dalje staza vodi do Maleševe kuće kako je opisano i tu počinje najteži dio. Dolazi se do strmog uspona duzine cca 400m, bez stabala i hlada, samo trava i kamen. Uspon je stvarno naporan, tu smo izgubili najviše vremena i energije ali markacija je uredna i štapovi za visinu snijega su dobro raspoređeni I vidljivi. Tko preživi ovo, dolazi do dijela sa šikarom i visokom travom gdje smo markaciju tražili 10tak min, isprana je i zaklonjena visokom travom. Ovdje apeliram nadležnom PD da ju svakako obnovi.
Hrvoje Jurković ∙ 20. Kolovoz 2024
Put dalje vodi kroz lijepu šumu na mali proplanak na koje treba ići desno; lijevo je staza za Vaganj. Opet se uđe u bukovu šumu koja na kraju izbija na predivnu dolinu K. doca, sklonište se vidi preko livade u šumi. Sve u svemu, 3:20h uspona i 2:20h silaska, 16.5km. Lijepa staza, na momente zahtjevna ali sa predivnom prirodom, sa onog uspona puca nezaboravan pogled na Mosor, Biokovo, Peruću, Svilaju i čak Šoltu, ako se ne varam. Na kraju mala napomena, treba dosta vode. Ja sam potrošio 2,5l ukupno i bilo mi je malo, a putem nema vode osim onog bunara kojeg ne preporučujem.