Ako se na početnu točku ovog planinarskog izleta dolazi tramvajem, treba odabrati tramvaj broj 15, koji vozi s Mihaljevca do Dolja. Tramvaj treba napustiti na predzadnjoj tramvajkoj stanici, od koje započinju markacije za uspon.

Ako se na početnu točku ovog planinarskog izleta dolazi automobilom, tada treba skrenuti sa Gračanske ceste u ulicu Gračec (negdje na sredini ove ulice prolazi tramvajska pruga, pa ista nije u cijelosti prohodna za automobile), nastaviti vožnju po ulici Grabeščak, iz nje skrenuti u ulicu Isce a iz nje u ulicu Gračani, i nastaviti vožnju do križanja sa ulicom Gračec. Parkiranje automobila je moguće u ulici Gračani, ispred supermarketa „Spar“. Slijedeća mogućnost je u ulici Gračec ispred osnovne škole. U ovom planinarskom izletu, automobil je parkiran ispred supermarketa „Spar“ i to je njegova početna točka. Ako se želi skratiti uspon, tada je moguće doći sa automobilom do Raspela, kod kojeg ima kogućnosti za parkiranje 10-tak automobila.

Sa parkirališta supermarketa „Spar“, uspon treba nastaviti ulicom Gračani, iz koje treba skrenuti lijevo u ulicu Lonjšćina, po njoj treba nastaviti do zadnjih obiteljskih kuća i kraja asfaltne ceste (450 m od početne točke). Nakon napuštanja asfaltne ceste, planinarska staza 14 nastavlja dalje po makadamskoj cesti, koja stalno vodi uz Gračanski potok.

U nastavku uspona, dolazi se na križanje na kojem se planinarska staza 14 odvaja desno, a planinarska staza 51 nastavlja ravno, i dalje uz spomenuti potok. Pedesetak metara nakon spomenutog križanja dolazi se do spomenika podignutog žartvama komunističkog režima. Nakon spomenutog spomenika, planinarska staza 51 nastavlja i dalje po makadamskoj cesti do križanja na kojem se nalazi raspelo, kod kojeg završava makadamska cesta, a uspon se nastavlja po šumarskom putu.

U nastavku uspona od Raspela, planinarska staza vodi po šumarskom putu do njegovog malo oštrijeg skretanja lijevo. U toj točki uspon je moguće nastaviti po 3 opcije: po šumarskom putu, nije markiran nastavak; pješačkoj stazi koja nastavlja po sredini i izgleda najugroženije, nije markirana i nije pravi odabir; skretanje desno na pješački put koji odmah vodi preko potoka i nastavlja dalje po nekadašnjem šumarskom putu, ispravan je odabir za nastavak uspona. Spomenuti napušteni šumarski put, najprije vodi kroz usjek, kojeg su napravile sljemenske oborinske vode, i kada se dođe do sljedećeg križanja pješačkih putova, na kojem treba skrenuti desno. Odmah nakon skretanja, dolazi se na planinarske markacije, koje se nalaze na većoj bukvi. To je prva markacija na ovoj dionici planinarske staze od prvospomenutog križanja do ovdje opisanog drugog.

Nakon drugog križanja, planinarska staza i dalje nastavlja po usijeku, izlazi na makadamsku cestu, po kojoj dolazi do križanja sa trasom Sljemenske žičare, prelazi preko nje i nastavlja dalje do križanja sa planinarskom stazom 14, koja dolazi od Tunela.

Na zadnje spomenutom križanju planinarskih staza 51 i 14, nalazi se pano MPP (Marijanski Planinarski Put) u nadstrešnici s klupama. Leustikova staza odnosno planinarska staza 14, komforno je građena pješačka staza, koja vodi pored vidikovca Adolfovac, nakon toga prelazi sljemensku asfaltnu cestu i prolazi pored edukacijskog drvenog panoa PP Medvednica, pa nastavlja dalje preko križanja s makadamskom cestom koja vodi za PD Runolist i Šumarev Grob, kao i pored građenog odmorišta u sljemenskom kamenu s izvorom vode koji presušuje, da bi nakon 6,2 km od polazišta, stigla do kraja Leustekove staze, koja završava kod izlaska na sljemensku asfaltnu cestu, ispred restorana „Stara Lugarnica“.

Nakon prolaska spomenutog križanja, uspon i dalje vodi po planinarskoj stazi 14, koja u vodi po širokom pješačkom putu, prolazi pored nadstrešnice Adolfovac i stiže na križanje planinarskih staza 14 i 15, neposredno prije Sljemenske asfaltne cesti.

Na ovom križanju planinarskih staza, lijevo se odvaja planinarska staza 15 i nastavlja izravno prema televizijskom tornja na vrhu Sljemena, dok poludesno, paralelno sa sljemenskom asfaltnom cestom, nastavlja se dalje po planinarskoj stazi 14, do sljedeće nadstrešnice koja se nalazi neposredno prije izlaska na makadamsku cestu, koja vodi do planinarskog doma doma Runolist.

Također, i nakon ovog križanja uspon treba nastaviti po planinarskoj stazi 14, koja prolazi pored druge nadstrešnice MHP, i izlazi na sljemensku asfaltnu, i nastavlja dalje do križanja sa planinarskom stazom koja se odvaja desno za PD Runolist. I nakon ovog križanja treba slijediti planinarsku stazu 14, koja prolazi pored 2 zidana odmorišta i izlazi na sljemensku asfaltnu cestu.

Neposredno prije izlaska na sljemensku asfaltnu cestu, prolazi pored kuće hrvatskih šuma RJ „Šumarska Hortikultura“, nakon toga izlazi na spomenutu sljemensku cestu, na kojoj se nalazi veliki natpis „Luestikova staza“.

Na internetskoj stranici PP Medvednica napisano je:

„Staza br. 14 poznata još kao i Leustekova staza je najlakša i moguće najbrža staza za uspon do vrha Sljemena. Staza ne posjeduje poglede vrijedne spomena, niti jedinstvene prirodne fenomene, nema ništa posebno upečatljivo čime bi ona opravdala svoju popularnost među rijekom planinara i biciklista koji je iz tjedna u tjedan religiozno posjećuju. Možda upravo u tome i leži čar staze. Možda ljepota boravka u prirodi ne mora uvijek biti uredno servirana na srebrenom pladnju u obliku spektakularnog pogleda s vrha.

Planinarska staza 14, poznata još pod imenom Leustekova staza prema Albinu Leusteku. Albin Leustek bio je zagrebački šumar koji je puno doprinio uređenju Medvednice (slika desno). Po njemu je nazvan i izvor Šumarev grob, mjesto gdje je Leustek osobno želio biti sahranjen. Ipak, želja mu u tom pogledu nije bila ispunjena i sahranjen je, prema želji obitelji, na groblju u Šestinama odmah pored crkve Sv. Mirka.

Staza 14 jedna je od najpopuarnijih i najlakših staza za penjanje na Medvednici. Dijagram visine staze prikazuje vrlo ujednačen nagib uspona tijekom cijele trase puta. Na karti je tanjom crvenom linijom prikazana i staza 15 kao lijevi odvojak staze 14, a također postoji i manja stazica među njima gdje je moguć prijelaz s jedne na drugu stazu“.

U nastavku uspona treba ići stotinjak metara sljemenskom asfaltom cestom, u smjeru Stubičkih Toplica,  sa koje treba skrenuti lijevo pored smjerokaza za bistro „Stara Lugarnica„, treba nastaviti uzbrdo do izlaska na Činovničku livadu, prelazi preko nje i penje se uz stepenice do Svetišta Majke Božje Sljemenske. Od svetišta do vrha Sljeme, uspon se nastavlja po planinarskoj stazi M1, koja vodi sjevernom stranom Činovničke livade, pored gornjeg okretišta skijaške žičare „Crvenog spusta“ do vrha Sljeme.

Kao oznaka vrha Sljeme, sada se prikazuje pano skijališta, u čijem lijevom stopu je ugrađen i planinarski žig. Uz spomenuti pano, na vrhu se još nalazi gornja stanica nove Sljemenske žičare, restoran Vidikovac i televizijski toranj. U skoroj budućnosti biti će moguće penjati se sa liftom na 84. m televizijskog tornja, što će dati lijepe panoramske vidite na sve 4 strane svijeta. Do otvaranja spomenutog vidikovca na televizijskom tornju, treba se zadovoljiti sa vidicima koji se otvaraju na Julijske i Kamniške Alpe i dobar dio Hrvatskog zagorja sa terase restorana Vidikovac.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Robert Premuž ∙ 10. Kolovoz 2024

Treba ispraviti "Leustikova" u "Leustekova" u naslovu i u tekstu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

01 h 57 min

Visina polazišta:

239 m

Visina odredišta:

1030 m

Minimalna visina:

239 m

Maksimalna visina:

1030 m

Uk. vis. raz. uspona:

824 m

Uk. vis. raz. silaska:

33 m

Ukupna duljina:

7.2 km

Prosječni nagib:

12 %

Utrošak energije:

4125 kJ

Zahtjevnost staze:

Srednje teška

Markacija staze:

Dobra

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Zima
  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila