Ako se na početnu točku ovog planinarskog izleta dolazi tramvajem, treba odabrati tramvaj broj 15, koji vozi s Mihaljevca do Dolja. Tramvaj treba napustiti na predzadnjoj tramvajkoj stanici, od koje započinju markacije za uspon.

Ako se na početnu točku ovog planinarskog izleta dolazi automobilom, tada treba skrenuti sa Gračanske ceste u ulicu Gračec (negdje na sredini ove ulice prolazi tramvajska pruga, pa ista nije u cijelosti prohodna za automobile), nastaviti vožnju po ulici Grabeščak, iz nje skrenuti u ulicu Isce a iz nje u ulicu Gračani, i nastaviti vožnju do križanja sa ulicom Gračec. Parkiranje automobila je moguće u ulici Gračani, ispred supermarketa „Spar“. Slijedeća mogućnost je u ulici Gračec ispred osnovne škole. U ovom planinarskom izletu, automobil je parkiran ispred supermarketa „Spar“ i to je njegova početna točka. Ako se želi skratiti uspon, tada je moguće doći sa automobilom do Raspela, kod kojeg ima kogućnosti za parkiranje 10-tak automobila.

Sa parkirališta supermarketa „Spar“, uspon treba nastaviti ulicom Gračani, iz koje treba skrenuti lijevo u ulicu Lonjšćina, po njoj treba nastaviti do zadnjih obiteljskih kuća i kraja asfaltne ceste (450 m od početne točke). Nakon napuštanja asfaltne ceste, planinarska staza 14 nastavlja dalje po makadamskoj cesti, koja stalno vodi uz Gračanski potok.

U nastavku uspona, dolazi se na križanje na kojem se planinarska staza 14 odvaja desno, a planinarska staza 51 nastavlja ravno, i dalje uz spomenuti potok. Pedesetak metara nakon spomenutog križanja dolazi se do spomenika podignutog žartvama komunističkog režima. Nakon spomenutog spomenika, planinarska staza 51 nastavlja i dalje po makadamskoj cesti do križanja na kojem se nalazi raspelo, kod kojeg završava makadamska cesta, a uspon se nastavlja po šumarskom putu.

U nastavku uspona od Raspela, planinarska staza vodi po šumarskom putu do njegovog malo oštrijeg skretanja lijevo. U toj točki uspon je moguće nastaviti po 3 opcije: po šumarskom putu, nije markiran nastavak; pješačkoj stazi koja nastavlja po sredini i izgleda najugroženije, nije markirana i nije pravi odabir; skretanje desno na pješački put koji odmah vodi preko potoka i nastavlja dalje po nekadašnjem šumarskom putu, ispravan je odabir za nastavak uspona. Spomenuti napušteni šumarski put, najprije vodi kroz usjek, kojeg su napravile sljemenske oborinske vode, i kada se dođe do sljedećeg križanja pješačkih putova, na kojem treba skrenuti desno. Odmah nakon skretanja, dolazi se na planinarske markacije, koje se nalaze na većoj bukvi. To je prva markacija na ovoj dionici planinarske staze od prvospomenutog križanja do ovdje opisanog drugog.

Nakon drugog križanja, planinarska staza i dalje nastavlja po usijeku, izlazi na makadamsku cestu, po kojoj dolazi do križanja sa trasom Sljemenske žičare, na kojem treba skrenuti lijevo. Ova točka također nije markirana ali zbog okolnosti da se križa sa sljemenskom žičarom, teško se može previdjeti. Na cijeloj ovoj dionici uspona, postoji samo nekoliko markacija, pa bi dobro došla obnova istih.

Nakon prethodno spomenutog križanja, slijedi dionica uspona, koja vodi uz trasu Sljemenske žičare, do križanja sa planinarskom stazom 57, koja nije markirana. Orijentacija je jednostavna jer se najprije prati trasa Sljemenske žičare, a nakon nje do križanja s planinarskom stazom 57, uspon se nastavlja po makadamskoj cesti.

Nakon dosta oštrog uspona, koji vodi neposredno uz trasu Sljemenske žičare, kada se dođe do križanja planinarske staze 51 sa makadamskom cestom, uspon treba nastaviti po makadamskoj cesti, koja prolazi istočnim obronkom Tustog vrha, do križanja sa drugom makadamskom cestom, koja dolazi sa Tustog vrha. Na tom mjestu, na njegovoj sjevernoj strani, planinarska staza 51 se križa sa planinarskom stazom 57 i nastavlja dalje po njoj do skloništa Snopljeak, stalno po makadamskoj cesti.

Od spomenutog planinarskog skloništa, ako se nastavi dalje makadamskom cestom, tada je odabrana planinarska staza 55, koja vodi preko Brestovca za vrh Sljeme. U ovom planinarskom izletu, uspon se nastavlja po planinarskoj stazi 57, pa se zbog toga treba vratiti 50-tak metara, do skretanja na tu planinarsku stazu, koja napušta makadamsku cestu i nastavlja dalje po pješačkom putu, koji u serpentinama vodi dosta oštro uzbrdo.

Nakon savladavanja spomenutog oštrijeg uspona, planinarska staza 57 izlazi na sljemensku asfaltnu cestu, presjeca je i nastavlja dalje po pješačkom putu. Nakon ovog križanja sa asfaltnom cestom, za dvjestotinjak metara dolazi se do drugog, kojeg također planinarska staza 57 presjeca, te 100-tinjak metara nakon toga, dolazi se na križanje planinarskih staza 57 i 15. Ovdje završava planinarska staza 57, a uspon se dalje nastavlja po planinarskoj stazi 15.

Nakon pedesetak metara uspona po planinarskoj stazi 15, opet se dolazi na križanje sa sljemenskom asfaltnom cestom, koju ona ponovo presjeca i nastavlja dalje po pješačkom putu, umjereno dobivajući na visinskoj razlici.

U nastavku uspona po planinarskoj stazi 15, ona još dva puta presijeca sljemensku asfaltnu cestu, prolazi pored nove međustanice na novoj sljemenskoj žičari i pored napuštene plućne bolnice Brestovac, te nastavlja dalje pored nekadašnje zadnje stanice stare sljemenske žičare, nakon koje najprije vodi uz stepenice, a nakon njih po betonskim kockama popločanoj cesti, dovodi do vrha Sljeme.

Kao oznaka vrha Sljeme, sada se prikazuje pano skijališta, u čijem lijevom stopu je ugrađen i planinarski žig. Uz spomenuti pano, na vrhu se još nalazi gornja stanica nove Sljemenske žičare, restoran Vidikovac i televizijski toranj. U skoroj budućnosti biti će moguće penjati se sa liftom na 84. m televizijskog tornja, što će dati lijepe panoramske vidite na sve 4 strane svijeta. Do otvaranja spomenutog vidikovca na televizijskom tornju, treba se zadovoljiti sa vidicima koji se otvaraju na Julijske i Kamniške Alpe i dobar dio Hrvatskog zagorja sa terase restorana Vidikovac.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

01 h 41 min

Visina polazišta:

235 m

Visina odredišta:

1016 m

Minimalna visina:

235 m

Maksimalna visina:

1016 m

Uk. vis. raz. uspona:

792 m

Uk. vis. raz. silaska:

11 m

Ukupna duljina:

5.7 km

Prosječni nagib:

15 %

Utrošak energije:

3556 kJ

Zahtjevnost staze:

Srednje teška

Markacija staze:

Djelomična

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Zima
  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila