Iz Zagreba postoje tri najjednostavnija prilaza do mjesta Gusinje: a) Zagreb-Nova Gradiška-Zenica-Sarajevo-Goražde-Bijelo polje-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 707 km i treba oko 10,5 sati vožnje; b) Zagreb-Beograd-Čačak-Užice-Bijelo polje-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 792 km i treba 10 sati vožnje; c) Zagreb-Split-Vrgorac-Čapljina-Stolac-Trebinje-Nikšić-Podgorica-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 831 km i treba oko 12 sati vožnje.

Prema gore navedenom, ako se na ovaj izlet kreće iz područja Zagreba, najoptimalnija je varijanta a) a samo nešto malo lošija ali skuplja varijanta b). U ovom izletu je odabrana varijanta prilaza pod c) jer je bilo planinara koji su sudjelovali na ovom izletu sa područja Rijeke pa je zbog toga i bila jedino i moguća.

Od Gusinja treba odabrati lokalnu cestu i voziti (Vuhanjska GU 03) prema selu Vusanje (Vuthaj). Na ovom dijelu puta prolazi se pored najveće znamenitosti ovoga kraja Alipašinih izvora. Kada se dođe Vusanje (Vuthaj), vožnju treba nastaviti prema kraju sela, gdje se nalazi još jedna znamenitost ovog kraja, vodopad Grlja. Tu se ulazi u dolinu Ropojana.

Prije dolaska na makadamsku cestu ima dosta pogodnog mjesta za parkiranje gdje se može ostaviti vozilo. Nikako ne treba propustiti pogledati vodopad Grlje koji se nalazi na par minuta hoda od parkirališta.

Daljnji uspon se može skratiti sa dobrim terenskim vozilom sa kojim se može doći do bivše vojne karaule na Zastanu. Ako se ne može sa svojim automobilom do spomenute karaule, može se kontaktirati mještanine koji daju takvu uslugu za 60 Eura.

U ovom usponu, nastavilo se ternskim vozilom Daster sa kojim se bez većih problema došlo do karaule na Zastanu koja je bila početna točka uspona.

U nastavku uspona od spomenute karaule, pored koje ima i izvor vode na kojem se mogu popunti zalihe (presušuje u kasnim ljetnim mjesecima), planinarska staza oštro se uzdiže kroz gustu šumu, nakon koje se dolazi do „Doline jezera“. Po izlasku iz šume pred očima se pojavi potpuno nova slika i doživljaj okoline. Oštri vrhovi koji se vide iz doline Ropojana postali su bliži i veličanstveniji. Kroz dolinu treba nastavit uspon do jezera. Ubrzo se stiže na državnu granicu između Crne Gore i Albanije, što je naznačeno jednim većim kamenom. Nema nikakve policije, graničara ili slično. Uobičajena procedura je da se crnogorskoj pograničnoj policiji dostavi spisak učesnika, plan kretanja, mjesto prelaska granice i broj dana boravka. Crnogorska policija valjda o tome obavijesti svoje kolege u Albaniji.

Dolina jezera ili Buni Jezerce sastoji se od ukupno šest jezera. Početkom rujna neka od njih presuše, ali najveće, koje je se nalazi u podnožju vrha Maja Bojs, uvijek ima vode. Od karaule do doline jezera potrebno je oko 1,5 sati hoda.

Od zadnjeg jezera, planinarska staza vodi malo oštrije uzbrdo i lagano zavija ulijevo. Tek se na ovom dijelu uspona, prvi put otvara vidik na konačni cilj Maja Jezerce, koji je i najviši vrh Dinarida. Do prijevoja koji se nalazi između Maje e Kokerhones i Maje Jezerce, trebalo je oko 1,5 sati uspona.

U nastavku uspona od spomenutog prijevoja, planinarska staza najprije vodi kroz strmi zahtjevniji kuloar. Za ovaj uspon treba koristiti kacigu i rukavice jer je kamenje krušljivo i oštro. Ako ima planinara iznad vas na usponu i ako ne paze, dolazi do odrona većih i manjih kamenih komada pa treba biti jako oprezan. Nakon prolaska ovog prvog kuloara, slijedi priječenje po dosta izloženoj strmini do ulaska u drugi i zahtjevniji kuloar. Za savladavanje ovog dijela uspona, treba biti maksimalno oprezan i koncentriran, posebno na jednom njegovom dijelu koji je jako strm a na njemu se nalazi sitno kamenje. Ovaj dio se može zaobilaziti po krupnijim kamenim gromadama i blokovima, od kojih je većina pokretna. Prije nego što se stane na kamen treba ga dobro provjeriti dali može izdržati vašu težinu.  Za savladavanje ovog dijela trebalo je još oko 1,5 sati, da se dođe do križa na vrhu Maja Jezerce. Pogledi na velikane Prokletija su dovoljna nagrada za ovaj dosta težak uspon.

Prilikom izvođenja ovog uspona išli smo sa vodičem Dinom Mulamekićem iz Gusinja, koji je izvrsno odradio svoj dio posla. (Mobilni telefon od Dina: +38267017926)

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

04 h 45 min

Visina polazišta:

1314 m

Visina odredišta:

2678 m

Minimalna visina:

1314 m

Maksimalna visina:

2678 m

Uk. vis. raz. uspona:

1435 m

Uk. vis. raz. silaska:

71 m

Ukupna duljina:

8.6 km

Prosječni nagib:

19 %

Utrošak energije:

10050 kJ

Zahtjevnost staze:

Jako teška

Markacija staze:

Nedovoljna

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje
  • Alpinizam

Sezone:

  • Zima
  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila