Iz Zagreba postoje tri najjednostavnija prilaza do mjesta Gusinje: a) Zagreb-Nova Gradiška-Zenica-Sarajevo-Goražde-Bijelo polje-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 707 km i treba oko 10,5 sati vožnje; b) Zagreb-Beograd-Čačak-Kraljevo-Novi Pazar-Rožaje-Berane-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 781 km i treba oko 10 sati vožnje; c) Zagreb-Split-Vrgorac-Čapljina-Stolac-Trebinje-Nikšić-Podgorica-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 831 km i treba oko 12 sati vožnje.

Prema gore navedenom, ako se na ovaj izlet kreće iz područja Zagreba, najoptimalnija je varijanta a) a samo nešto malo lošija ali skuplja varijanta b). U ovom izletu je odabrana varijanta „a“ jer je bila najprihvatljivija. Kao baza, za niz izleta u Prokletijama, odabran je Hotel „Rosi“ u kojem je za 22 Eura po osobi dobiven polupansion. Ovaj hotel se može svakome preporučiti. Cijena je više nego prihvatljiva a vlasnici i osoblje su iznimno gostoljubivi. Ocjena 10.

Od ovog hotela treba krenuti prema mjestu Plav, proći kroz centar mjesta i na kraju te ulice skrenuti lijevo. Na ovom križanju je istaknut smjerokaz za Hridsko jezero. Nakon skretanja vožnju treba nastaviti do PD „Babino polje“  nakon kojeg treba skrenuti na prvu makadamsku cestu desno (skretanje naznačaeno „Hridsko jezero“) i nastaviti vožnju 3,2 km do katuna Bajrović, koji je i početna točka ovog planinarskog izleta. Na proplanku, na kojem se nalazi spomenuti katun, nalaze se smjerokazi i svi putovi koji vode preko ovog mjesta a dio su obilaznice „Balkanski vrhovi“.

Od početne točke ovog planinarskog izleta, koja se nalazi na prostranoj livadi, planinarska staza najprije prelazi preko livade na kojoj se nalaze katuni, ulazi u visoku šumu po makadamskom putu i nastavlja dalje po njemu, stalno dobivajući malo na nadmorskoj visini. Nakon makadamskog puta, uspon se nastavlja po dobroj pješačkoj stazi, koja vodi malo gore-dolje, sve do dolaska na područje Hridskog jezera. Hridsko jezero ima i kontrolnu točku „Balkanskih vrhova“ kao i metalnu upisnu kutiju na kojoj je istaknuto njegovo ime.

Od Hridskog jezera, planinarska staza najprije vodi preko kamenjara, izlazi na veći travnati proplanak, po kojem dolazi do podnožja staze uspona za Hridski krš.

Uspon na prijevoj podno Hridskog krša od strane Hridskog jezera je jako strm ali nije težak za savladavanje. Na njemu nema nikakvih tehničkih detalja a vodi u kraćim serpentinama sve do prijevoja. Izlaskom na prijevoj, planinarska staza skreće lijevo i nastavlja po grebenu, umjereno dobivajući na nadmorskoj visini, sve do dolaska na vrh Hridski krš. Ovaj vrh nije označen i nema upisne kutije. Sa njega gotovo da i nema pogleda na prekrasno Hridsko jezero.

Da bi se sa Hridskog krša prešlo na Krš Bogićevice potrebno je se spustiti u udolinu oko 100 nadmorske visine. Prva polovina silazne planinarske staze je lagano spuštanje travnatom padinom u dolinu. Međutim, tada se dolazi na prvi izazov. Potrebno je proći oko 50 m uskom stazom koja presijeca strmu padinu, prilikom čega je moguće da dođe, usled nepažnje do klizanja i eventualnog pada sa staze. Po prolazu ove dionice inastavlja se ravno uzbrdo travnatom strmom padinom, do prevoja ispod vrha. Sa prevoja se nastavljate grebenom pravo prema vrhu. Na ovom dijelu uspona, prolazi se više desetina metara bez većih problema, a onda dolazi najteži i najzahtjevniji dio uspona.

Potrebno je prvo proći uskom stazom lijevo ispod veće stijene, a zatim pravo naviše penjati se desetak metara strmom kamenito - travnatom padinom na kojoj nema nikakvog osiguranja, kao ni sigurnog oslonca, krupnijeg kamenja ili jačeg žbunja pomoću kojih bi se uz pomoć ruku savladala ova prepreka. Po prolasku ove dionice izlazi se na drugu travnatu padinu koja je manje strma i opasna, a potom se izlazi na manju zaravan sa koje se, prolazom preko gomile krupnijeg kamenja, bez većih problema stiže na vrh.

Vrh Krša Bogićevice (Veliki krš) je takođe kamenit i prostran. Na njemu postoji na kamenju slabo vidljive oznake naziva i visine vrha i natpis “PD Prokletije”..

Sa Krša Bogićevice (Veliki krš) moguć je povratak do Hridskog jezera kružnom stazom koja se spaja sa stazom do jezera iz Babinog polja, ali preporuka je da to ne radite, već da se vratite istom stazom kojom ste došli, pošto su gornje staze iz pravca Babinog polja do jezera zarasle u šiblje, a teren oko jezera je kamenit i teško prohodan.

Video uspona na ovaj vrh pogledajet: OVDJE

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

03 h 36 min

Visina polazišta:

1678 m

Visina odredišta:

2375 m

Minimalna visina:

1678 m

Maksimalna visina:

2375 m

Uk. vis. raz. uspona:

970 m

Uk. vis. raz. silaska:

272 m

Ukupna duljina:

6.1 km

Prosječni nagib:

24 %

Utrošak energije:

7613 kJ

Zahtjevnost staze:

Srednje teška

Markacija staze:

Dobra

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Zima
  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila