Selo Kotlenice (490 m) smješteno je sjevernim padinama Mosora i od svih naselja Općine Dugopolje nalazi se na najvišoj nadmorskoj visini. Pokraj sela nalazi se špilja Vranjača, jedna od najljepših u Hrvatskoj.
Dolazak na početnu točku ovog planinarskog izleta je jako jednostavan. Autocestu A1 treba napustiti na čvorištu Dugopolje. Kada se prođu naplatne kućice, dolazi se na kružni tok na kojem je putokaz za Kotlenice i špilju Vranjaču. Kada se prođe Dugopolje prvo slijedeće selo je Kotlenice. Kada se dođe do spomenutog sela vožnju treba nastaviti do zaselka Punde, pored kojeg se nalazi špilja Vranjača. Na parkiralištu ove špilje je početna točka ovog planinarskog izleta. Cijeli ovaj put je opskrbljen putokazima za špilju Vranjaču pa je snalaženje jednostavno i sigurno.
Planinarska staza u početku malo gubi na visini, vodi kroz manju depresiju terena prije nego se počme lagano uspinjati prema Ljubljanskim docima u kojima se nalaze ruševine Domanića staja. Ovaj dio uspona vodi po građenoj i dobro označenoj i održavanoj planinarskoj stazi, koja gotovo u cijelosti vodi kroz visoku makiju koja daje dobru hladovinu.
Kada se prođu Ljubljanski doci pa do križanja planinarskih putova podno vrha Jabukovac, započinju problemi sa praćenjem markacija, dok planinarska staza istovremeno vodi kroz područje koje je na puno mjesta zaraslo u kupinu, šepurinu i trnje, pa provlačenje kroz takvu šikaru čini uspon teških i napornim. Uz spomentu šikaru na ovom dijelu uspona je i carstvo krša pa označeni put kretanja vodi preko škrapa što pješačenje čini napornim i opasnim jer se treba razmišljati o svakom slijedećem koraku.
Planinarsko društvo koje vodi brigu o ovoj stazi ne može dobiti prolaznu ocjenu i bilo bi pošteno prema planinarima i ljubiteljima ovih prostora da sa jednom radnom akcijom pročiste ovu stazu i omoguće koliko toliko sigurno kretanje po njoj. Kada bi staza uspona dobila potrebnu njegu, onda bi i markacije bile uočljivije pa ih nebi trebalo tražiti po šikari.
Od križanja planinarskih putova na kojem se planinarska staza odvaja desno za vrh Jabukovac a ravno nastavlja za Vickov stup, uspon je priča za sebe. Markacije na stazi su rijetke i blijede pa ih je gotovo nemoguće slijediti. Planinarska staza vodi preko škrapa i šikare a traženje markacija uzima najveći dio vremena i onemogućava uživanje u rijetko viđenom ljutom kršu.
Planinari koji vole ovakvo okruženje i divlju gotovo neprohodnu okolinu, na ovom planinarskom izletu će doći na svoje, dok oni drugi trebaju zaobilaziti ovu stazu u širokom luku prvenstveno zbog svoje sigurnosti.
Jednom, kada se savladaju sve teškoće uspona i stigne se na ovaj vrh, koji se gledajući s glavnog grebena uočljivo izdvaja i mami svojom ljepotom klasičnog krškog terena. Njegova okolina je najdivljiji i najneprohodniji dio Mosora, prepuna specifičnih reljefnih oblika krša: škrapa, ponikva, jama, špilja. S vrha se pruža jako lijep vidik na cijeli mosorski greben.
Sa ovog vrha vodi markirana planinarska staza do planinarskog skloništa Hrvoje Dujmić. PS Hrvoje Dujmić nalazi se na teško pristupačnom visinskom području Jabukovca, na sjevernoj strani Mosora, ispod vrha Velikog Kabla. Sklonište je zapravo metalni kontejner, uređen za planinarske potrebe. Nalazi se na rubu slikovite travnate zaravni, uz put koji se iz Kotlenica mimo špilje Vranjače uspinje prema Velikom Kablu. Na području Jabukovca ima mnogo zanimljivih speleoloških objekata. Sklonište je nazvano po iznenadno preminulom splitskom planinaru i gorskom spašavatelju.
Ovo sklonište je stalno otvoreno i dato je svima na korištenje, svatko može doći u objekt, u slučaju nevremena se skloniti, prenoćiti.. Na donjem katu su ležajevi, a u potkrovlju se također može prenoćiti. Kapacitet skloništa je desetak ljudi.
Lokacija skloništa se nalazi na približno pola grebenske staze što je jako bitna svima onima kojipo njoj prelaze cijeli Mosor. Lako se može sići sa grebenske staze, prenoćiti u skloništu i sutra nastaviti dalje.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
03 h 40 min
Visina polazišta:
442 m
Visina odredišta:
1245 m
Minimalna visina:
424 m
Maksimalna visina:
1246 m
Uk. vis. raz. uspona:
910 m
Uk. vis. raz. silaska:
107 m
Ukupna duljina:
5.6 km
Prosječni nagib:
21 %
Utrošak energije:
7773 kJ
Zahtjevnost staze:
Jako teška
Markacija staze:
Loša
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.