Ako se do Kraljevog vrha dolazi autobusom, postoji autobusna linija sa Zapadnog kolodvora do Kraljevog vrha. Operater je „Presečki Bus“ i vozi svaka 4 sata radnim danom i 2 puta nedjeljom. Cijena karte je 21 kunu. Telefon operatera: 049 328 022 ili mail adresa: agencija@presecki.hr. Autobusna stanica u Kraljevom vrhu je i početna točka ovog planinarskog izleta.

Ako se u Kraljev vrh dolazi automobilom, treba voziti do njegovog centra, u kojem se nalazi arteški bunar, oko kojeg je napravljen kružni tok. Na samom ovom trgu je i café bar „Jelen“. Pedesetak metara u smjeru crkve Sveta Tri Kralja, nakon što se prođe kapelica majke Božje, ispred zgrade u kojoj se nalazi „Mjesni odbor Kraljev Vrh“ općine Jakovlje. Ispred spomenute zgrade je i autobusna stanica, kao i veliki prostor za parkiranje automobila.

Od autobusne stanice i parkirališta, treba se vratiti do arteškog bunara i krenuti dalje Sljemenskom cestom. Tridesetak metara od arteškog bunara, s lijeve strane Sljemenske ceste, susreću se prve markacije planinarske staze 49. Uspon treba nastaviti Sljemenskom ulicom do križanja s ulicom Kestena. Na tom križanju, na banderi s lijeve strane, planinarski je znak sa snjerokazom, da uspon treba nastaviti dalje Sljemenskom cestom.

Na križanju Sljemenske ceste s Vinogradskom ulicom, veliki je znak parka prirode Medvednica, dok je na betonskom stupu strelica koja upućuje na skretanje desno po planinarskoj staze 49. Na ovom mjestu treba skrenuti desno i uspon nastaviti dalje po Vinogradskoj cesti.

Na ovom dijelu uspona, po Vinogradskoj ulici, planinarska staza vodi u malu terensku depresiju, dok ne dođe do potoka Bistra, prelazi preko mostića, i nastavlja dalje dok ne dođe na križanje na kojem je moguće skrenuti lijevo ili desno. Na tom križanju treba skrenuti lijevo, što je i naznačeno na betonskom stopu bandere s desne strane ulice, na kojoj je istaknut smjerokaz za Sljeme. Nakon skretanja treba slijediti asfaltnu cestu do posljednje kuće s njene lijeve strane. Kod te kuće završava asfaltna cesta a sa desne strane ceste, nalazim se proširenje, na kojem je moguće parkirati nekoliko automobila. Ovo može biti početna točka planinarskog izleta, ako se na njega dolazi automobilom te ako se želi izbjeći pješačenje po asfaltnoj cesti.

Nakon spomenutog parkirališta, planinarska staza najprije vodi preko livade sa koje skreće desno i dalje vodi uz potok, gotovo polegnuta i zanemarivo dobivajući na nadmorskoj visini.

Nakon prelaska potoka Bistra, slijedi malo oštriji ali kratak uspon uzbrdo do izlaska na greben. Izlaskom na greben, planinarska staza se počinje umjereno uspinjati, a vodi po makadamskoj cesti sve do slijedećeg kratkog ali dosta oštrog uspona uzbrdo. Kada se savlada spomenuti uspon, planinarska staza napušta makadamsku cestu, skreće sa nje lijevo na ugaženu pješaku stazu, koja vodi jako oštro uzbrdo, do izlaska na područje Črne Mlake, na kojem se nalazi hranilica za divlje životinje i zatvorena lovačka čeka. Da se još jednom naglasi, posljednji uspon koji dovodi do ovog područja, vodi izuzetno oštro uzbrdo, a na njegovim pojedinim dijelovima može biti nagib i veći od 35°. U nastavku od Od Črne Mlake, nastavlja se i dalje po ugaženoj pješačkoj stazi, koja se i dalje jako oštro uspinje uzbrdo.

Kada se nakon dosta oštrog uspona od Černe mlake, ponovo iziđe na makadamsku cestu, pedesetak metara dalje s desne strane je nadstrešnica i odmorište, pedesetak metara naprijed je križanje planinarskih staza 49 i 49A koja vodi za kamenolom. Treba nastaviti po planinarskoj staze 49.

U nastavku uspona od nadstrešnice, planinarska staza dalje vodi po šumarskom putu, malo polegnutije uzbrdo, tako da nakon onog oštrog uspona, daje malo vremena za predahnuti, sve do dolaska na križanje planinarskih staze 49 i 41.

Na ovom križanju planinarskih staza, treba nastaviti  dalje po planinarskoj stazi 41, po kojoj se preko Markovog travnika, dolazi na križanje sa planinarskom stazom 39.

Na Markovom travniku (590 m), prolazi se preko nekoliko potočića, ima i izvor vode, a nekada je na toj livadi koja je sad već obrasla grmljem, bilo popularno izletište. Od svega toga su ostali samo ostaci nadstrešnice u grmlju. Na gore spomenutom križanju planinarskih staza, treba skrenuti desno, na planinarsku stazu 39.

Nakon skretanja desno na planinarsku stazu 39, započinje najprije malo oštriji uspon, nakon njega gotovo po polegnutom pješačkom putu, koji vodi stalno uz potok Srnec, stiže se do odmorišta Srnec i do podnožja Horvatovih stuba. Ovo odmorište ima i manju drvenu nadstrešnicu na desnoj obali iznad potoka. Uz potok je i križanje planinarskih putova.

Planinarska staza 39, od odmorišta Srnec, nastavlja dalje uz lijevu obalu istoimenog potoka. Uspon je dosta oštar i vodi u serpentinama uzbrdo. Cijelo vrijeme uspona do križanja sa makadamskom cestom, čuje se smirujući šum potoka Srnec.

Izlaskom na makadamsku cestu, planinarska staza 39 prelazi preko nje i još za kratko vodi u oštrijem usponu uzbrdo, nako čega započinje umjerenije položen put uspona, po šumarskom putu, uz sjevernu padinu Vrbanova brijega, do izlaska na Činovničko sedlo. Od Činovničkg sedla, uspon se dalje nastavlja po planinarskoj stazi 1M, uz sjeverni rub Činovničke livade, prolazi pored gornje stanice žičare crvenog spusta i za 100-tinjak metara stiže na vrh Sljeme.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

03 h 21 min

Visina polazišta:

256 m

Visina odredišta:

1007 m

Minimalna visina:

236 m

Maksimalna visina:

1007 m

Uk. vis. raz. uspona:

1008 m

Uk. vis. raz. silaska:

256 m

Ukupna duljina:

11.3 km

Prosječni nagib:

13 %

Utrošak energije:

7097 kJ

Zahtjevnost staze:

Srednje teška

Markacija staze:

Dobra

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Zima
  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila