Marangu ruta (Coca-Cola ruta)

Marangu ruta, poznata i kao ruta "Coca-Cola", najstarija je i najbolje uspostavljena ruta uspona na Kilimanjaro. Ovo je jedina ruta koja nudi prenoćište u kolibama umjesto kampiranja. U Mandari i Kibo Hut-su nalazi se 60 kreveta na kat, te 120 kreveta na katu u Horombo Hutu. Kreveti su raspoređeni po 4 ili 6 krevetnim kućicama (jedan dio kreveta se i dalje nalazi u višekrevetnim spavaonicama), opremljeni su madracima i jastucima, ali su i dalje potrebne vreće za spavanje. Kolibe imaju zajedničke blagovaonice i sanitarne čvorove, u rasponu od zahoda sa vodom za ispiranj i tekućom vodom za higijenu u donjim kolibama do poljskih toaleta i kanti s vodom u Kibo Hutu.

Mnogi favoriziraju Marangu jer se smatra da je to najlakša staza na planini, s obzirom na postepeni nagib i direktan put uspona. Međutim, kratki vremenski okvir rute prilično otežava aklimatizaciju na visinu. Ruta se približava planini Kilimanjaro sa jugoistoka. Marangu je nažalost manje slikovit od ostalih ruta jer su uspon i spuštanje istom stazom. Ujedno je i najopterećenija ruta. Uspon ovom rutom se nudi u 5 ili 6 dana. Petodnevna varijanta nema dan aklimatizacije trećeg dana u Horombo Hutu. U našoj ekspediciji je odabran 6-dnevni uspon.

6-DNEVNI ITINERARNI MARANGU

Dan 1.

Nakon dolaska u zračnu luku Arusha, dočekao nas je organizirani prijevoz do hotela. Mi smo bili 5-člana grupa koja je u Arushu stigla iz Zagreba. U hotelu su nam se pridružili drugih 11 učenika koji su stigli iz Beograda. Nakon što smo upoznali organizatora gosp. Ngowi Honesta i dva dodatna vodiča Jacksona Minja i Davida Moshu, koji su bili zaduženi za našu grupu od 5 članova iz Zagreba. Upoznati smo sa neophodnom opremom koja je potrebna na usponu, i sa mogućnosti najma ako nešto nedostaje, tako da smo višak opreme i osobnih stvari prepakirali i ostavili u hotelu. Nosači prihvaćaju transportne torbe do 16 kg težine. Ostala oprema i voda potrebna na usponu se nalazi u planinarskom ruksaku (40 l ) kojeg nosimo sami.

Nakon upoznavanja sa gore navedenim stvarima, uslijedila je večera i odlazak na počinak nakon dugog puta.

Dan 2.

Marangu Gate - Mandara Hut

Visinska razlika: 841 m

Udaljenost: 8 km

Vrijeme pješačenja: 3 sata 39 minuta

Klimatska zona: Kišna šuma

Hotel u Arushi smo napustili u 9 sati. Slijedio je transfer iz Arushe do Marangu Gate-a. Usput smo u jednom samoposluživanju uzeli neophodnu količinu vode za prvi dan uspona. Dolaskom do Marangu Gate-a, slijedio je ispunjavanje potrebnih formalnosti prije početka našeg uspona (prijava na uspon i uzimanje dozvole za uspon). Nakon toga uspon je mogao započeti.

Građena pješačka staza vodi kroz prekrasnu tropsku kišnu šumu. Bujičnih potoka i manjih vodopada ima napretek. Cijelo vrijeme pješačka staza vodi jako blizu malo većeg potoka (rječice) od kojeg stalno dolazi lijepa melodija žubora vode. Za vrijeme ovog uspona na ovoj dionici, stalno je bio red slabe kiše i red sunca koji su se izmjenjvai u nepravilnim i nepredvidivim razmacima. Za ovog uspona, sa pješačke staze nije uočena nikakva fauna. Dolaskom do Mandara Hut-a, na rubu livade, na velikom stablu, mogli su se vidjeti plavi majmuni.

Dan 3.

Mandara Hut - Horombo Hut

Visinska razlika: 1000 m

Udaljenost: 12 km

Vrijeme pješačenja: 8 sati 44 minute

Klimatska zona: „Heath“

Prvi dio uspona vodi za kratko još kroz „kišnu šumu“ koju napušta i nastavlja dalje po predjelu sa niskim raslinjem. Ulaskom u zonu niskog raslinja, otvaraju se lijepi vidici na okolinu. Građeni pješački put vodi kroz karakteristične šikare, divovski vrijesak i visoku travu.

Kako smo napredovali u usponu, prosječne temperature su padale. Uz stazu su vidljive nagorjele divovske lobelije i senecije. Ove biljke su razvile jedinstvene karakteristike koje im omogućuju da uspijevaju u drastičnim temperaturnim promjenama. Kako seneciosi rastu, njihovi listovi odumiru i ostaju na biljci, tvoreći izolaciju nalik krznu oko debla. Lobelije noću zatvaraju lišće, pokrivajući središnju jezgru radi topline.

Na ovom dijelu živi vrlo malo životinja. Neki planinari u svojim blogovima spominju da su vidjeli elande, male antilope i slonove, uglavnom na putu kada su mijenjali stanište. Mali glodavci žive u malim špiljama isklesanim iz vulkanske stijene.

Nakon napuštanja „Kišne šume“, kada se pješačka staza nađe u području niskog raslinja, ako je lijepo i čisto vrijeme, otvaraju se prvi pogledi na vrhove Kibo i Mawenzi - dva od tri vulkanska vrha koji čine vrh Kilimandžara.

Dan 4.

Aklimatizacijski uspon: Horombo Hut - Grebena Mawenzi (Zebra Rock´s)-Horombo Hut (Kružno)

Visinska razlika: 400 m

Udaljenost: 5 km

Vrijeme pješačenja: 4-5 sata

Klimatska zona: „Heath“

Što se tiče klimatske zone i raslinja, sve je isto kao i u prethodno opisanom usponu. Razlika je što se uspon u najvećem dijelu odvija po planinarskoj stazi.

Ovo je dodatni dan namijenjen aklimatizaciji i proveden je planinareći na Mawenzi greben. Jedinstveni krajolik pruža motivirajuće poglede na Kibo i Mawenzi. Karakteristične i dosta zanimljive su stijene (Zebra rock´s) od kojih se u malo strmijem usponu penje na greben Manwenzi. Nakon dužeg boravka kod spomenutih stijena, vratili smo se u Horombo Hut.

Dan 5.

Horombo Hut - Kibo Hut

Visinska razlika: 1000 m

Udaljenost: 10 km

Vrijeme pješačenja: 7 sati 11 minuta

Klimatska zona: Alpska pustinja

Od Horombo Hut-a slijedi najprije lagani i postepeni uspon do prijevoja sa kojeg se spušta na gotovo bezživotnu visoravan koja podsjeća na mjesečevu pustinju, koja se zove „Sadle“ a nalazi se između Mawenzija i Kiboa. Kibo Hut je izgrađen na dnu zida Kibo kratera. Dolaskom u Kibo Hut treba se dobro odmoriti, uzeti ranou večeru  u pripremiti se za noćni uspon na Uhuru vrh.

Na području na kojem je izgrađen Kibo Hut, dodatno su izdrđeni 4 krevetni apartmani u kojima se može provesti još jedan dodatni dan. Preporuka je da se umjesto prethodno opisanog aklimatizacijskog uspona, provede taj dodatni dan u Kibo Hut-u. Na taj način će se tijelo bolje prilagoditi visini, dok će se u završni uspon krenuti potpuno odmoran. Mislim, da bi to značajno povećalo uspješnost završnog uspona.

Dan 6.

Kibo Hut – Uhuru Peak – Kibo Hut – Horombo Hut

Visinska razlika: 1000 m

Udaljenost: 21 km

Vrijeme pješačenja: 17 sati 10 minuta

Klimatska zona: Arktik

Vrlo rano navečer (oko 11 sati), započeo je naš uspon prema vrhu. Ovo je mentalno i fizički najizazovniji dio staze. Vjetar i hladnoća na ovim visinima može biti ekstreman. Mi smo imali sreće pa je uspon bio bez vjetra sa temperaturom oko -10° C. Penjali smo se u noći praveći kraće pauze i tempirajući vrijeme da na Gilmans prijevoju dočekamo izlazak sunca. Na ovom prijevoju je najveličanstveniji izlazak sunca koje ćete pamtiti zauvijek. Sunce se pojavi iza vrha Mawenzija.

Pojavom sunca, energija penjača se povećava, konačno se vidi i konačni cilj Uhuru peak. Do njega još treba po položenijem terenu oko kratera oko 2 sata hoda. Poseban je doživljaj kada se konačno stigne na vrh Uhuru, najvišu točku na planini Kilimanjaro i kontinentu Afrike.

Na vrhu smo bili nagrađeni prekrasnim vremenom bez vjetra i bez uobičajene gužve. Temperatura je bila prihvatljiva pa smo na vrhu ostali gotovo 1,5 sati. Vidici su bili jako dobri, i iskoristili smo vrijeme da uživamo u postignuću.

Konačno, sa vrha smo krenuli dolje, sada puni elana do Kibo Hut-a ( kod kojeg nas je dočekao snijeg) i dalje do Horombo Hut-a.

Nakon dolaska u Horombo Hut slijedila je posljednja večera na planini i nakon napornog dana dobro zarađeni san.

Dan 7.

Horombo Hut - Marangu Gate

Udaljenost: 20 km

Vrijeme pješačenja: 5-7 sati

Područje: Kišna šuma

Posljednjeg dana nakon doručka, slijedio je dugačak put uglavnom nizbrdo kroz kišnu šumu. Nakon odjave na recepciji NP Kilimandjaro, slijedilo je opušteno druženje i dodjela priznanja i potvrda za dosegnuta postignuća. Nakon toga uslijedio je povratak u hotel u Arushu.

Video prikaz uspona na UHURU Peak:

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

42 h 56 min

Visina polazišta:

1862 m

Visina odredišta:

1896 m

Minimalna visina:

1862 m

Maksimalna visina:

5600 m

Uk. vis. raz. uspona:

4221 m

Uk. vis. raz. silaska:

4187 m

Ukupna duljina:

72.7 km

Prosječni nagib:

12 %

Utrošak energije:

33652 kJ

Zahtjevnost staze:

Ekstremno teška

Markacija staze:

Dobra

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje
  • Alpinizam

Sezone:

  • Zima
  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila