Ako se dolazi iz Gospića treb voziti prema Gračacu, državnom cestom D50 kroz selo Bilaj, Lički Ribnik i Medak preko cestovne uzvisine zvane Parapet, do smjerokaza kojeg je postavio NP „Južni Velebit“, na kojem treba skrenuti desno u smjeru Struga i Paklenice, i voziti makadamskom cestom do kompleksa stočne farme i neposredno prije improvizirane ograde parkirati automobil.
Ako se dolazi autocestom Zagreb-Split, istu treba napustiti na izlazu za Sveti Rok. Nakon prolaska naplatnih kućica dolazi se na staru cestu Gospić-Gračac i tu treba skrenuti desno u smjeru Gospića i voziti do sela Medak u koje se nalazi smjerokaz za skretanje lijevo u smjeru Struge i Paklenica. Smjerokaz je postavio NP „ Južni Velebit“. Nakon skretanja vožnju treba nastaviti po makadamskoj cesti do do kompleksa stočne farme i neposredno prije improvizirane ograde, parkirati automobil.
Od mjesta gdje je parkiran automobil, uspon najprije vodi preko improvizirane ograde stočne farme, po makadamskoj cesti, a nakon izlaska iz ograđenog područja, nastavit dalje po istoj makadamskoj cesti, preko polja zvanog Vedrine prema Velebitu i zaselku Zagorci. Neposredno prije ulaska u spomenuti zaselak treba skrenuti desno u šumu i nastaviti dalje slabijim makadamskim putom zvanim Medačka staza. Na kraju spomenutog makadamskog puta, dolazi se do smjerokaza NP „Paklenica“ koji upućuje na skretanje lijevo na građenu pješačku stazu, koja je u narodu poznata kao „Medačka staza“, do nadmorske visine oko 1000 m, odnosno do jame Puhaljka koja se je još zvala Janjčak ili Vručak. "U speleološkoj ekspediciji “Puhaljka ’75” dosiže se 318 m dubine, ove speleološke tvorevine". (Izvor: https://sovelebit.wordpress.com/povijest/)
Malo naprijed, uzbrdo od spomenute jame, dolazi se na čistinu Pločice, s koje je lijep pogleda na Ličko polje.
U nastavku uspona prolazi se kroz prolaz između dviju stijena koji se zove Medačka vrata, nakon kojeg se stiže do Dušine poljane, oveće ponikve pune sočne trave na nadmorskoj visini od 1134 metra. S ove poljane uspon se nastavlja kroz visoku bukovu šumu, pomalo dobivajući na nadmorskoj visini Grubišina doca, koji je također prostranija zatravljena ponikva. Nakon prolaska iste, uspon se nastavlja malo oštrije uzbrdo i za kratko se stiže do prvog križanja planinarskih putova na kojem se desno odvaja put u smjeru PS Struge i izvora Marasovac a lijevo za Bunovac.
Nakon prolaska ovog križanja, slijedi malo oštriji uspon do izlaska na travnati greben koji se nalazi na sjevernom kraju Duboke doline i na kojem se nalazi križanje planinarskih staza, na kojem se po prvi put spominje i naglašava smjer za uspon na vrh Badanj. Na ovom križanju treba skrenuti desno.
Od ovog skretanja do slijedećeg križanja, planinarska staza vodi kroz visoku bukovu šumu stalno se lagano uspinjući, na kojem smjer ravno vodi prema Visočici a smjer desno prema vrhu Badanj. Ovdje treba skrenuti desno. Nakon skretanja slijedi jako oštar uspona na vrh, koji u početku vodi ukoso po velikim pokretnim kamenim gromadama, nakon kojih skreće oštro desno i nastavlja dalje po jako izraženoj strmini, po tratini, do izlaska na vršni greben. Ovdje treba napomenuti da završni uspon treba jako pažljivo izvoditi u uvjetima ako je uspon pod snijegom ili ako je mokro busenje tratine. U tim uvjetima preporučuje se upotreba dereza.
Vrh je u naravi uski greben dugačak oko 300-tinjak metara s jednom malo izraženijom točkom. Tu je i jedan kamen živac u tratini, na kojem je istaknto ime vrha blijedom bijelom bojom. Izgled vrha iz daljine podsjeća na posudu Badanj, pa je po tome dobio i ime. S vrha se pružaju lijepi vidici na Liku, cijeli masiv Velebita a naročito je upečatljiv onaj na prijevoj Buljma.
Kako se radi o minski sumnjivom području, prema podacima s karte Paklenica sigurno je kretanja po putu i do 5 m na stranu. Prema portalu HCR-a: sumnjivo je područje od Puvaljke u dužini idućih 700 m, zatim pred Štirovačkom kosom, sama kosa i prvi dio puta do Struga, te spust od Marasovca do Štirovca. Sam put je odlično trasiran, s blagim usponima i gotovo cijelo vrijeme vodi kroz šumu. Planinarska staza je dobro markirana i jednostavna za snalaženje.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
03 h 56 min
Visina polazišta:
592 m
Visina odredišta:
1612 m
Minimalna visina:
592 m
Maksimalna visina:
1612 m
Uk. vis. raz. uspona:
1097 m
Uk. vis. raz. silaska:
77 m
Ukupna duljina:
7.9 km
Prosječni nagib:
18 %
Utrošak energije:
8309 kJ
Zahtjevnost staze:
Jako teška
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.