Cesarica – Stari put 1h 30 min (KT - 1 Cesarica (5 m))
Selo Cesarica udaljeno je od Senja 54 km, a od Karlobaga 6 km. U Karlobagu su hoteli, trgovine, restorani, gostionice, banka, pošta, policija, ambulanta, turistički ured, ...Cesarica ima parkiralište, sobe i apartmane za noćenje. Jadranskom magistralom kroz Čačiće, Cesaricu i Karlobag prometuju autobusi na liniji Rijeka – Zadar svakodnevno 6 puta, a u sezoni i češće. Od autobusne stanice Cesarica do crkve ima 2 minute hoda markacijama po cesti.
Fotografiramo se ispred crkve Sv. Jelene u lučici. Uzbrdo 300 m cestom kroz selo – s lijeva prilazi markacija od Trolokvi uz telekomunikacijski kontejner, koja zatvara krug “Podgorskih staza”. Naš put nastavlja uzbrdo preko autobusne stanice na Jadranskoj magistrali i vodi kroz zaselak Dokoziće. Slijedi kameniti put koji se zavojito penje i pritom pet puta siječe protupožarnu cestu. Nastavljamo utrtom stazom kroz šumarke i kamenjar do KT2.
Stari put – Pejakuša 1h (KT - 2 Stari put (oko 550 m))
Stari put je vidikovac i odmorište na nikada dovršenom starome putu. Fotografiramo se pored natpisa na kamenome potpornome zidiću. Staza dalje vodi uzbrdo kroz kamenjar. Oskudnu vegetaciju postepeno zamjenjuju skromni šumarci. Vidik se širi na veliki dio Podgorja i otok Pag. U blizini Pejakuše hodamo između suhozida, kroz šumu koja je narasla u nekadašnjim vrtovima i kućama.
Pejakuša – Skorpovac 1 (KT - 3 Pejakuša, bivše sklonište (oko 800 m))
U napuštenom zaselku Pejakuši treba nakon dvije minute skrenuti lijevo do dotrajale kuće Ante Vrbana gdje je HPS imao sklonište od 1980. do 1989. godine. Fotografiramo se pored natpisa na prednjem zidu kuće.
Vraćamo se na stazu i nastavljamo uspon kroz kamenjar s ponekim starim hrastom. Nakon vidikovca na prijevoju kod Male glavice spuštamo se u šumu te širokom stazom između suhozida ulazimo u Skorpovac. Markacisti PD „Kamenjak“ održavaju put od Cesarice do Skorpovca.
Skorpovac – Kurozeb 1h 15 min (KT - 4 Sklonište Skorpovac (960 m))
Skorpovac je napušteno selo na Premužićevoj stazi. Podgorci i Ličani ga nazivaju Skorupovac. Pristup je moguć terenskim vozilom, odvojkom od ceste za Kuginu kuću.
Sklonište Skorpovac nalazi se kod seoske šterne. Fotografiramo se ispred ulaza. Uz pomoć HPS-a sklonište su izgradili i uredili članovi PD “Sveti Šimun – Markuševec” iz Zagreba 2010. i 2011. godine. Stalno je otvoreno. Preporučamo vreće za spavanje. Sklonište ima deset kreveta i peć. Pitka voda je u gornjoj šterni, 30 metara iznad skloništa.
Prvo sklonište uređeno je 1969. god. u kući br. 85 vlasnika Mile Vrbana. Posljednji stanovnik napustio je Skorpovac 1976. godine, iselivši u Karlobag. Sklonište Skorpovac je uskoro dotrajalo pa je 1980. god. unajmljeno sklonište u Pejakuši.
Skorpovac je važno raskršće na Premužićevoj stazi, uzdužnoj stazi kroz sjeverni i srednji Velebit od Zavižana do Baških Oštarija, dugoj 57 km, izgrađenoj od 1933. do 1936. godine.
Udaljenosti od Skorpovca: Alan - 6h 30min, Baške Oštarije – 5h, Kugina kuća – 1h, Ravni dabar - 3h 15min, Budakovo brdo, Bačić kuk, Velinac,...
Slijedi šumska šetnja Premužićevom stazom. Usput je moguć obilazak Vrbanske Dulibe, nekada stalnog velebitskog naselja. Nakon 45 minuta smo na raskršću kod livade Splovine: desno je odvojak za Kuginu kuću (1h), a naš put napušta Premužićevu stazu i skreće lijevo za Radlovac i Kurozeb. Najprije 3 minute ravno šumicom, zatim nizbrdo kamenjarom s pogledom na Kurozeb još 3 minute. Prije šume i prvih stanova Radlovca, lijevo se odvaja markacija kojom za 25 minuta stižemo na vrh Kurozeb. Markacija vodi do sedla, a zatim skreće lijevo još nekoliko minuta grebenom do južnog, višeg vrha.
Kurozeb – Radlovac 45 min (KT 5 – Kurozeb (1167 m))
Fotografiramo se uz natpis na kamenu. Vrh je zbog svoje visine i blizine mora izvrstan vidikovac. Pogled se otvara na brojne velebitske vrhove, Podgorje te otoke Pag, Rab, Lošinj,... Vidimo rapske zvonike, Osorščicu, Novalju, pašku solanu,... Inače, na Velebitu postoji nekoliko vrhova s nazivom Kurozeb.
Povratak istim putom do glavne staze koja se spušta lijevo za Radlovac. Nakon šetnje prostranim kraškim poljem, pored urušene seoske šterne stižemo do kapelice Sv. Roka u Radlovcu.
Radlovac – Stipčev vrh 1h 15 min (KT – 6 Radlovac, kapelica Sv. Roka (960 m))
Fotografiramo se pred vratima kapelice. Blizu je i kuća Ivana Čačića, u kojoj je HPS imao sklonište od 1989. do 2003. godine, kada je vlasnik raskinuo ugovor.
PD „Kamenjak“ održava i odvojke koji nisu na trasi „Podgorskih staza“: iz Radlovca na sjever vodi markirani put prema Premužićevoj stazi, koji se ubrzo račva – desno za Kuginu kuću, a lijevo za Ograđenicu i Alan.
Iz Radlovca staza vodi pored ljetnih stanova na pašnjake. Ubrzo dolazimo na prijevoj kod Sošinice koji je dobar vidikovac. Spuštamo se niz kamenjar i šumarke. Na dnu strmine staza se pretvara u ravan i širok put uz suhozid. Nakon hranilišta za divljač desno je markirani odvojak kojim za 3 minute stižemo na Stipčev vrh.
Stipčev vrh – Čačići 45 min (KT-7 Stipčev vrh (545 m))
Fotografiramo se uz natpis na kamenu. S vrha se otvara lijep i neuobičajen vidik, prvenstveno na bliski otok Pag.
Vraćamo se na stazu i nastavljamo desno silazak kamenitim putom. Nakon 45 minuta stižemo na autobusnu stanicu na Jadranskoj magistrali u selu Čačići.
Čačići – uvala Badnjina 1h
Prelazimo cestu i spuštamo se asfaltiranim odvojkom u selo Trolokve. Kod prve kuće markacija skreće kolnim putom desno te uz suhozid vodi do nepresušne Žute lokve. Iza lokve uz suhozid desno je vidikovac udaljen 2 minute. Sa toga mjesta je lijep pogled na velebitsku uvalu Jurišnicu.
Vraćamo se do lokve i nastavljamo desno kolnim putom 3 minute. Markacija zatim skreće lijevo stazom uz suhozid. S druge strane zida na livadi se povremeno stvara velika plitka lokva. Prolazimo Trolokvama te kod zadnje kuće silazimo kamenitim putom do skromne lučice u uvali Smojveruši.
Neposredno iznad lučice je mala uređena lokva. Od lokve staza nastavlja vrludati surovim kamenjarom između mora i planine. Stižemo do vidikovca na stijeni Skok: pogled u velebitske visine i morske daljine, a duboko dolje leži uvala Badnjina. Oprez! Znatiželjnima preporučamo prilaz potrbuške rubu stijene (bez naprtnjače), ali nije za strašljive!
Staza se zatim polako spušta naokolo u klanac. Na sredini klanca desno je odvojak kojim se za nekoliko minuta stiže do uvale Badnjina. Kontrolna točka nalazi se na lako dostupnom mjestu.
Uvala Badnjina – Cesarica 1h (KT – 8 uvala Badnjina (15 m))
Fotografiramo se uz natpis na stijeni.Tko želi, može produžiti preko malog skoka do plaže. Oprez! Silazak na plažu zahtijeva malo vještine i planinarske suradnje, pa ga ne preporučamo početnicima. Kada je stijena mokra, bolje je uopće ne silaziti na plažu!
Vraćamo se klancem do početka odvojka te nastavljamo uspon glavnom stazom desno, strmom padinom kojoj bi dobro pristajao naziv “točilo močilo”. Naime, padina je nalik siparu i uglavnom vlažna.
Slijedi kamenjar, zatim ograđeni pašnjak (kao oaza u pustinji), opet kamenjar te stižemo u zaselak Borovište, koji nije upisan u karti. Prelazimo još jednu livadu i evo nas u Cesarici, na kraju našega puta “Podgorskim stazama” po srednjem Velebitu.
Izvor: (www.pd-kamenjak.hr)
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
08 h 19 min
Visina polazišta:
2 m
Visina odredišta:
5 m
Minimalna visina:
1 m
Maksimalna visina:
1172 m
Uk. vis. raz. uspona:
1585 m
Uk. vis. raz. silaska:
1582 m
Ukupna duljina:
24.2 km
Prosječni nagib:
21 %
Utrošak energije:
17571 kJ
Zahtjevnost staze:
Teža
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.