Izletište Jankovac biser je naših slavonskih planina. Visoravan je smještena na sjevernoj padini Papuka u blizini Podravske Slatine, 100 km zapadno od Osijeka na 475 m nadmorske visine. Najbliže selo je Slatinski Drenovac, odakle vodi cesta do Jankovca a zatim preko prijevoja na južnu stranu Papuka u selo i izletište Velika.

Današnji planinarski dom na Jankovcu jedan je od najljepših planinarskih domova u Republici Hrvatskoj. Do takvog današnjeg stanja došlo se kroz niz godina. Prvi je planinarski dom na ovoj lokaciji sagrđan prije 80 godina.

Za afirmaciju prirodnog prostora današnje Jankovačke doline u potpunosti je zaslužan plemeniti Josip Janković, voćinski vlastelin – kojega se često naziva i grofom, iako to nikad nije bio – a koji je kao osebujan i poseban čovjek prepoznao ljepote ovog prostora još početkom 19. stoljeća i to ne samo prepoznao već izgradio, unaprijedio i oplemenio. Jankovac je u jednoj lijepoj prirodnoj dolini, koju okružuju bogate bukove šume i brojni izvori i potoci podno Papuka. Da bi u toj lokaciji probudio romantični, atraktivni okoliš plemeniti je Janković izvršio određene radove. Prvo je uredio tri izvora, uklonio dio šume i oblikovao širu dolinu; u njoj oformio dva jezera usmjeravajući prema njima brojne izvore podno stjenovitih obronaka s istočnog ruba doline. Potom je kanalizirao potok iz jezera i usmjerio ga prema trećem manjem jezeru na zapadnom dnu doline, na mjestu gdje se dolina obrušava u kanjon rječice Kovačice. Time je stvorio posebnu atrakciju, slap Skakavac. Zbog obilja vode i svoje visine, slap pruža veličanstveni prizor, jedinstven na području Slavonije, posebice za jake zime kada se zamrzava u atraktivan ledeni stup.

U tako definiran prostor inicijativa za izgradnju planinarskog doma na Jankovcu krenula je već 1929. godine. Tadašnji osječki planinari poduprli su tu inicijativu i zaključili da je potrebno izgraditi manji planinarski dom. Za lokaciju je odabrano mjesto na dnu jankovačke doline sa zadovoljavajućim kolnim pristupom sa ceste od Slatinskog Drenovca, ali i vrlo lijep pogled na livadu i jezera. Projekt za taj prvi dom izradio je osječki graditelj Franjo Dlouhy, član drustva Jankovac, 1930. godine. Objekt je završen i otvoren 3. lipnja 1934. godine.

Planinarski dom danas posjetiteljima doma nudi se puni komfor u desetak soba i spavaonica, s ukupno 74 ležaja. Već sam ulaz i predvorje s recepcijom potvrđuje dobru uklopnjenost prirode – bogate bukove šume s modernim zdanjem. U prizemlju velika blagavaonica pruža svakom posjetitelju ugođaj topline obližnjih stoljetnih bukovih šuma. Dom je stalno opskrbljen i svakom posjetitelju nudi bogat asortiman jela od divljači, uz uobičajni jelovnik.Prilazi Jankovcu lijepi su i ugodni , uz živahne potoke i u sjeni stabala. Do Jankovca vodi cesta Velika – Jankovac, a moguće je doći i pješke brojnim planinarskim stazama. Svojim položajem, a i svim značajkama koje imaju visoku obrazovnu i turističku vrijednost park-šuma Jankovac je svakako središnje mjesto Parka prirode Papuk koje ne biste smjeli propustiti vidjeti. (Izvor: http://www.jankovac.hr/planinarski-dom/

Od izletišta Jankovac treba ići prema mostu (3 min) pored ceste Velika – Slat. Drenovac. Na mostu treba skrenuti  lijevo i nastaviti makadamskom cesto oko 2 km u smjeru Velike. Na lijevoj strani ceste je izvor i tu treba napustiti cestu te desno, preko potoka, oštro uzbrdo oko 15 min do groblja iz drugog svjetskog rata, nakon kojeg se za kratko izlazi šumsku makadamsku cestu gdje je i raskrižje planininarskih putova. Preko ceste i polu lijevo za planinarska staza vodi za Ivačku glavu. 

 

Nakon par minuta hoda opet se dolazi na zavoj makadamske ceste ali staza uspona vodi još 50 metara do vojne makadamske ceste koju treba prijeći i nastaviti kroz šumu i preko kamene glavice do prosjeke nakon koje se za desetak minuta stiže na vrh.

Staza je dobro označena i jednostavna za snalaženje.

Vrh je označen drvenim stupom na kojem su istaknuti smjerokazi. Na njemu je i kutija s upisnom knjigom i žigom.

Pogled s vrha je otvoren u svim smjerovima.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

01 h 34 min

Visina polazišta:

478 m

Visina odredišta:

903 m

Minimalna visina:

472 m

Maksimalna visina:

903 m

Uk. vis. raz. uspona:

526 m

Uk. vis. raz. silaska:

101 m

Ukupna duljina:

5.4 km

Prosječni nagib:

14 %

Utrošak energije:

3325 kJ

Zahtjevnost staze:

Teža

Markacija staze:

Dobra

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Zima
  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila