Iz područja Rijeke treba voziti do međunarodnog graničnog prijelaza Rupa. Od graničnog prijelaza, vožnja se nastavlja magistralnom cestom prema Ilirskoj Bistrici i Pivki. Prije ulaska u Pivku skreće se lijevo na putokazu prema naselju za Kal. Vožnja se dalje nastavlja asfaltnom cestom prema Neverke i Divači, do skretanja za Volče. Tu treba skrenuti desno, i odmah na početku ceste lijevo na veće proširenje, na kojem je omogućeno parkiranje većeg broja automobila.
Sa parkirališta (Volče) ispod kojeg je postavljen smjerokaz, staza uspona u početku vodi širokom makadamskom cestom u dužini 150 metara do većeg proširenja ispred vodospreme, gdje je također, moguće parkiranje. Od vodospreme treba skrenuti lijevo, na dobro označenu i markiranu stazu koja blagim usponom vodi kroz borovu šumu.
Planinarska staza je umjereno polegnuta i lijepo uređena, stvara poseban ugođaj i čini uspon laganim. Nakon pola sata hoda, staza izlazi na šumsku cestu koja dalje vodi kroz bukovu šumu sve do mjesta na kojem se planinarski putovi razdvajau.
Na ovom ipsilonu šumskih putova treba skrenuti lijevo (markacija na stablu bukve), i nakon desetak minuta hoda izlazi se iz šume na travnati proplanak sa lijepim vidicima.
Kapelica Svetog Urban, smještena je 500 m ispod samog vrha Vremščice. Dugi niz godina kapelica je stajala porušena, vidjela se gomila kamenja i ostaci zidova. Prije nekoliko godina žitelji iz okolnih mjesta odlučili su obnovit kapelicu. Obnova nije bila laka i trajala je dvije godine. Veliku pomoć pružili su vatrogasci, napravili su protupožarni put, radi obrane šuma od požara, ali isto tako, cesta je poslužila za dostavu građevinskog materijala, što je omogućilo lakšu izgradnju.
Kapelica je izgrađena od kamenih blokova, sa posebno lijepim uklesanim detaljima na pročelju kapelice. Ispod ove kapelice 10 m niže u stijeni je isklesana još jedna mala kapelica sa likom anđela. Pored nje je isklesan kameni zvonik sa malim zvonom. Autor svih tih klesarskih (umjetničkih) radova je svećenik Vid Premrl.
Od kapelice se za 10 minuta laganog hoda po travnatom grebenu stiže do vrha Vremščice (1027 m).
Vrh je označen betonskim stupom na kojem je postavljena natpisna ploča sa ispisanom nadmorskom visinom. Pored ovog betonskog stupa je postavljen i drugi manji betonski stup, sa orijentacijskom pločom bližih vrhova. Vremščica je kontrolna točka Slovenske planinarske poti. To je jedan je od posljednjih vrhova iznad 1000 m SPP u prema moru.
Posebni mamac za planinare i ljubitelje prirode je cvijeće kojeg je u izobilju, posebno u svibnju. Stoga je naziv najpoznatijeg cvijeta koji raste na južnim obroncima Vremščice - narcis, kojeg mještani nazivaju "urbanščica" ili "Vrbanščica", po kapelici Svetog Urbana. Sa vrha su otvoreni vidici na sve strane. Prekrasan pogled se pruža u rasponu od Nanosa na sjeveru do Slavnika na jugoistoku i Snježnika prema jugu, i dalje sve do mora.
Autor: Mirko Bjelan
Albumi sa slikama
Uz ovu stazu trenutno ne postoji priložen album.
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
01 h 05 min
Visina polazišta:
613 m
Visina odredišta:
1027 m
Minimalna visina:
613 m
Maksimalna visina:
1027 m
Uk. vis. raz. uspona:
435 m
Uk. vis. raz. silaska:
22 m
Ukupna duljina:
3.2 km
Prosječni nagib:
15 %
Utrošak energije:
2295 kJ
Zahtjevnost staze:
Teža
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.