Ako se na Platak dolazi iz smjera Zagreba, potrebno je s Autoceste Rijeka-Zagreb sići na čvoru kod Automotodroma Grobnik i starom cestom krenuti prema Zagrebu, te voziti narednih 8 kilometara. Skretanje prema Platku, koje se u tom slučaju nalazi s lijeve strane, dobro je obilježeno i lako uočljivo.
Ako se na Platak dolazi iz smjera Rijeke, također se kod Grobničkog polja prelazi na staru cestu za Zagreb i po njoj se vozi kao i u prethodno opisanom slučaju.
Na Platku se nalazi asfaltirano parkiralište koje ima kapacitet oko 500 mjesta za prihvat automobila, i ono je početna točka ovog planinarskog izleta.
Istočno od udoline, koju čine Gorničko i Mudna dol, prostire se niz slikovitih vrhova i to redom Grleš, Gornik, Nebesa, Crni vrh, Primorski Klek i Jasenovica, koji tvore istočni dio Grobničkih Alpi. Slikovitost ovog najjužnijeg dijela Gorskog Kotara leži u graničnom položaju između mediteranskog i kontinentalnog prostora. Stoga se s južne strane nalaze prostrani pašnjaci, dok se na sjevernoj strani prostire gusti šumski pojas. Najkraći prilaz ovoj skupini vrhova je s Platka.
Početna točka uspona ovog planinarskog izleta, nalazi se na južnoj strani prostranog parkirališta, ispred Lugarnice i stanice GSS-a. Markirana planinarska staza najprije vodi kroz šumu Dražina, prelazi preko dva travnata proplanka i izlazi na područje koje se zove Solište, na kojem se na njegovom sjeveroistočnom dijelu većeg travnatog proplanka, nalazi križanje planinarskih putova, na kojem treba skrenuti lijevo.
Do križanja planinarski putova, koje je udaljeno oko 1 km od polazišta, planinarska staza vodi po makadamskoj cesti. Na ovom križanju treba skrenuti lijevo i nastaviti još stotinjak metara po makadamskoj cesti sa koje treba skrenuti desno na građenu planinarsku stazu, koju treba slijediti oko 1 km, sve do slabije uočljivog snjerokaza sa lijeve strane spomenute staze. Kod ovog smjerokaza treba skrenuti lijevo, a nakon skretanja započinje dosta oštar uspon kroz visoku bukovu šumu sve do vrha Jasenovica. Ovaj dio uspona je označen i plavo-bijelim markacijama.
Vrh Jasenovica je u naravi manja grebenasta golet koja je otvorena samo prema sjeveroistoku, dok je sa drugih strana obrasla visokom bukovom šumom koja ometa bilo kakve vidike. Ovaj otvoreni vidik vrijedan je prolivenog znoja u usponu, jer se lijepo vidi Risnjak, Snježnik, Guslica, Jelenc i čitav niz manjih bezimenih vrhova. Vrh je označen natpisom na drvetu i na jednoj većoj kamenoj ploči. Tuljak sa upisnom knjigom je razbijen.
Silazak sa Jesenovice vodi oštro nizbrdo, najvećim dijelom po nemarkiranoj planinarskoj stazi, po strmini od 40-tak stupnjeva i terenu sa dosta suhog lišća, pokretnog kamenja i suhog granja, pa treba biti jako oprezan i koncentriran, posebno u uvjetima ako ima snijega ili ako se silazi po mokroj podlozi. Kada se u spustu siđe do makadamske ceste treba skrenuti lijevo i nakon 200-tinjak metara desno na šumsku cestu po kojoj se dolazi na drugu makadamsku cestu.
Izlaskom na drugu makadamsku cestu treba skrenuti lijevo i dalje nastaviti po njoj oko jedne travnate ponikve, sve do dobro označenog skretanja lijevo na planinarsku stazu po kojoj se stiže do ispod samog grebena vrha Klek. Tu je označeno križanje planinarskih putova na kojem treba skrenuti lijevo za vrh Klek.
Vrh Primorski Klek je razvidan kameniti greben koji se pruža u smijeru sjeverozapad jugoistok. Dugačak je stotinjak metara. Greben je potpuno gol a sam vrh je obrastao u visoku bukovu šumu. Pogled sa ovog vrha je neometan i otvoren je u svim smjerovima. Lijepo se vidi Grobničko polje, Kvarnerski otoci, Učka, Obruč, Fratar, Crni vrh, Guslica, Jasenovica i u daljini masiv Velebita.
Sa vrha Klek treba se vratiti na križanje planinarskih putova pod njegovim grebenom, po istoj stazi po kojoj se obavio uspon. Dolaskom na to križanje treba skrenuti lijevo i slijediti planinarsku stazu sve do izlaska na makadamsku cestu Kripanj-Platak. Na ovom križanju treba skrenuti lijevo i slijediti spomenutu makadamsku cestu do križanja sa drugom makadamskom cestom, na koju treba skrenuti desno i nastaviti po njoj sve do vrha Nebesa.
Vrh nebesa je stjenoviti greben koji se proteže u smjeru sjever-jug. Na vrhu se nalazi gomila mljevenog kamenja, dok je isti označen jednom željeznom šipkom na vrhu koje je ostatak od nekadašnjeg tuljca u kojem se nekada nalazila upisna knjga. Sa ovog vrha pružaju se lijepi Vidici na: Obruč, Fratar, Suhi vrh, Učku, cijeli Kvarnerski zaljev, Grobničko polje i cijeli grobnički kraj, Kamenjak, u daljini masiv Velebita, prema istoku Primorski Klek a prema sjeveru Crni vrh.
Sa vrha Nebesa treba se vratiti istim putom sve do križanja na kojem se sa vrha Klek došlo na makadamsku cestu Kripanj-Platak. Na ovom križanju treba nastaviti ravno po spomenutoj makadamskoj cesti sve do dobro uočljive lovačke kuće sa lijeve strane. Kod spomenute lovačke kuće treba skrenuti lijevo na makadamski put koji završava na većem proširenju koje su lovci koristili kao parkiralište.
Sa ovog proširenja, prema smjerokazu treba krenuti na sjever. Planinarska staza u početku vodi kroz visoku bukovu šumu, dosta oštro uzbrdo, do izlaska na kameniti greben. Izlaskom na greben najbolje je planinarske štapove staviti na ruksak jer slijedi oko 200 visinskih metara, dosta oštrog uspona po kamenjaru, sa čestim korištenjem ruku. Ovaj dio uspona može biti jako opasan ako je kamenje mokro. Po spomenutom grebenu stiže se i na sam Crni vrh.
Osim ovog nadaleko prepoznatljivog kamenitog grebena i kamenito-travnatog vršnog grebena, cijeli ostali dio planine je obrastao u visoku bukovu šumu. Sama vršna točka se posebno ne ističe i da nema natpisa teško bi je bilo odrediti. Sa ovog vrha se otvaraju jako lijepi vidici u svim smjerovima i uz već spominjane toponime koji se vide sa drugih vrhova, ovdje treba dodati i lijep vidik na slovenski Snježnik.
Nakon ovog vrha slijedi silazak koji najprije vodi po kamenitom grebenu do kraja, zatim nastavlja kroz stoljetnu bukovu šumu, dosta oštro nizbrdo do šumske ceste po kojoj se dosta ležerno spušta do povratka na makadamsku cestu Kripanj-Platak.
Nakon povratka na prethodno spomenutu cestu, pješačenje se nastavlja po cesti Kripanj-Platak, koja je na jednom dijelu i asfaltirana i koja vodi kroz bukovu šumu, zatim izlazi na polja Veli i Mali Pribeniš, dalje vodi po njima da bi na samom kraju, za kratko vodila kroz bukovu šumu do travnatog proplanka na području Solište na kojem se vraća na stazu uspona, pa u nastavku se vraća po njoj sve do parkirališta na Platku, koje je i završna točka ovog planinarskog izleta.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
07 h 56 min
Visina polazišta:
1110 m
Visina odredišta:
1130 m
Minimalna visina:
1047 m
Maksimalna visina:
1344 m
Uk. vis. raz. uspona:
1137 m
Uk. vis. raz. silaska:
1118 m
Ukupna duljina:
18.2 km
Prosječni nagib:
14 %
Utrošak energije:
16780 kJ
Zahtjevnost staze:
Srednje teška
Markacija staze:
Djelomična
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.