Autocestu Zagreb-Rijeka treba napustiti na čvoru Čavle i nastaviti vožnju starom cestom Rijeka – Zagreb do semafora na kojem treba skrenuti desno i nastaviti vožnju kroz centar mjesta Čavle. U mjestu Čavle, na prvom križanju treba skrenuti lijevo i nastavit vožnju preko mjesta Donje Jelenje do mjesta Dražice. U centru Dražica, na kružnom toku, treba skrenuti na drugom izlazu desno. Odmah nakon izlaza sa kružnog toka, dolazi se do prvih markacija. Na drvetu s desne strane ceste postavljena je informativna ploča. Po toj cesti treba nastaviti vožnju kroz mjesto Podkilavc do mostića na potoku Zala na Rastočinama (2,5 km od kružnog toka), prije kojeg je parkiralište na kojem se treba parkirati automobil, jer je to početna točka ovog planinarskog izleta. Pored parkirališta, na deblu starog hrasta, pričvršćena je info-ploča sa smjerokazima i s potrebnim vremenima hoda do pojedinih odredišta.
Automobilom se može nastaviti i dalje preko mostića, a nakon njega treba odabrati lijevu cestu i nastaviti po njoj oko 5 km do okretišta. Šumskim cestama može se iz Klane preko Gumanačke, Trstenika i Suhog prići na 1 h do doma Hahlić. Isto tako, može se prići slabim makadamskim putom do doma terenskim vozilima.
Početna točka ovog planinarskog izleta je pored mostića potoka Zala na Rastočinama, gdje treba parkirati automobil. Od parkirališta na Rastočinama uspon vodi preko Istočnog grebena Mudne doli, najprije na vrh Nebesa, a nakon njega na Crni Vrh, i na kraju do velikog parkirališta na Platku.
Uspon se započinje prelaskom preko mostića na potoku Zala, nakon kojeg se kreće desno i ulazi se na makadamski put po kojem treba slijediti markacije. Ovaj prvi dio planinarske staze vodi između Podborovica s desne strane i Podstrane s lijeve strane. Nakon desetak minuta laganog hoda dolazi se do prvog raskrižja putova, na kojem treba skrenuti desno u pravcu Mudne doli i Istočnog grebena. Planinarska staza dalje nastavlja uz suho korito Mudnog potoka i nakon okvirno 45 minuta hoda dolazi se do livade i raskrižja putova, na kojem treba skrenuti lijevo za Mudnu dol i Istočni greben. Desno se odvaja planinarska staza za Platak, Snježnik, Primorski Klek, Crni vrh i Kripanj.
Uspon treba nastaviti po suhom koritu potoka Sušica. Od početne točke ovog planinarskog izleta, nakon 50 minuta laganog hoda i prijeđenih 3,3 km dolazi se do drvene ploče na kojoj je istaknuto da se ulazi u Mudnu dol. Tu je zapravo raskrižje planinarskih putova: lijevo kanjon Mudna dol, u ovom izletu se skreće desno od kuda započinje uspon preko Istočnog grebena.
Na samom početku planinarske staze, na kamenoj stijeni istaknut je naziv „Istočni greben“ sa strelicom koja upućuje na smjer kretanja. Dobro markirana i ugažena staza započinje strmim usponom kroz kamenjar djelomično obrastao travom i niskim šumskim raslinjem. Nakon 25 minuta oštrog uspona i savladanih 150 m visinske razlike izlazi se iz šumskog raslinja na otvoreni dio grebena sa kojeg se otvaraju lijepi vidici prema naseljima Grobničkog polja i na greben Učke.
Od ove točke planinarska staza nastavlja nešto blažim usponom i dalje kroz nisko šumsko raslinje iz kojeg izlazi na travnati proplanak od kuda se pružaju prelijepi panoramski vidici na Kvarnerski zaljev, greben Učke, more i otoke, te obližnja naselja Grobnišćine.
Nakon izlaska iz šume dolazi se na gole travnate planinske obronke, koji gotovo u potpunosti slijede travnati greben. Sve što se više dobiva na nadmorskoj visini, vidici su sve širi i ljepši. Pri samom kraju grebena staza je nešto strmija, a nakon toga prelazi u blago polegnuti položaj sve do izvora vode „Živica“ i pojilišta na kom se nalazi raskrižja gdje se ova staza ubada na Živinjski put. Desno se odvaja staza za Platak, Crni vrh i Klek, lijevo za dom Hahlić. Na ovom križanju treba skrenuti desno, i nastaviti dalje do križanja planinarskih putova na kojem treba skrenuti lijevo za Vrh Nebesa.
Vrh Nebesa je stjenoviti greben koji se proteže u smjeru sjever-jug. Na vrhu se nalazi gomila mljevenog kamenja, dok je isti označen jednom željeznom šipkom na vrhu koje je ostatak od nekadašnjeg tuljca u kojem se nekada nalazila upisna knjga. Sa ovog vrha pružaju se lijepi Vidici na: Obruč, Fratar, Suhi vrh, Učku, cijeli Kvarnerski zaljev, Grobničko polje i cijeli grobnički kraj, Kamenjak, u daljini masiv Velebita, prema istoku Primorski Klek a prema sjeveru Crni vrh.
Sa vrha Nebesa treba se vratiti istim putom sve do križanja na kojem se sa vrha Klek došlo na makadamsku cestu Kripanj-Platak. Na ovom križanju treba nastaviti ravno po spomenutoj makadamskoj cesti sve do dobro uočljive lovačke kuće sa lijeve strane. Kod spomenute lovačke kuće treba skrenuti lijevo na makadamski put koji završava na većem proširenju koje su lovci koristili kao parkiralište.
Sa ovog proširenja, prema smjerokazu treba krenuti na sjever. Planinarska staza u početku vodi kroz visoku bukovu šumu, dosta oštro uzbrdo, do izlaska na kameniti greben. Izlaskom na greben najbolje je planinarske štapove staviti na ruksak jer slijedi oko 200 visinskih metara, dosta oštrog uspona po kamenjaru, sa čestim korištenjem ruku. Ovaj dio uspona može biti jako opasan ako je kamenje mokro. Po spomenutom grebenu stiže se i na sam Crni vrh.
Osim ovog nadaleko prepoznatljivog kamenitog grebena i kamenito-travnatog vršnog grebena, cijeli ostali dio planine je obrastao u visoku bukovu šumu. Sama vršna točka se posebno ne ističe i da nema natpisa teško bi je bilo odrediti. Sa ovog vrha se otvaraju jako lijepi vidici u svim smjerovima i uz već spominjane toponime koji se vide sa drugih vrhova, ovdje treba dodati i lijep vidik na slovenski Snježnik.
Nakon ovog vrha slijedi silazak koji najprije vodi po kamenitom grebenu do kraja, zatim nastavlja kroz stoljetnu bukovu šumu, dosta oštro nizbrdo do šumske ceste po kojoj se dosta ležerno spušta do povratka na makadamsku cestu Kripanj-Platak.
Nakon povratka na prethodno spomenutu cestu, pješačenje se nastavlja po cesti Kripanj-Platak, koja je na jednom dijelu i asfaltirana i koja vodi kroz bukovu šumu, zatim izlazi na polja Veli i Mali Pribeniš, dalje vodi po njima da bi na samom kraju, za kratko vodila kroz bukovu šumu do travnatog proplanka na području Solište na kojem se vraća na stazu uspona, pa u nastavku se vraća po njoj sve do parkirališta na Platku, koje je i završna točka ovog planinarskog izleta.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
07 h 06 min
Visina polazišta:
218 m
Visina odredišta:
1130 m
Minimalna visina:
218 m
Maksimalna visina:
1341 m
Uk. vis. raz. uspona:
1537 m
Uk. vis. raz. silaska:
625 m
Ukupna duljina:
18.6 km
Prosječni nagib:
14 %
Utrošak energije:
15016 kJ
Zahtjevnost staze:
Srednje teška
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.