Autocestu Zagreb-Rijeka treba napustiti na čvoru Čavle i nastaviti vožnju starom cestom Rijeka – Zagreb do semafora na kojem treba skrenuti desno i nastaviti vožnju kroz centar  mjesta Čavle. U mjestu Čavle, na prvom križanju treba skrenuti lijevo i nastavit vožnju preko mjesta Donje Jelenje do mjesta Dražice. U centru Dražica, na kružnom toku, treba skrenuti na drugom izlazu desno. Odmah nakon izlaza sa kružnog toka, dolazi se do prvih markacija. Na drvetu s desne strane ceste postavljena je informativna ploča. Po toj cesti treba nastaviti vožnju kroz mjesto Podkilavc do mostića na potoku Zala na Rastočinama (2,5 km od kružnog toka), prije kojeg je parkiralište na kojem se treba parkirati automobil, jer je to početna točka ovog planinarskog izleta. Pored parkirališta, na deblu starog hrasta, pričvršćena je info-ploča sa smjerokazima i s potrebnim vremenima hoda do pojedinih odredišta.

Uspon započinje prelaskom preko mostića i nastavlja dalje desno makadamskom cestom, a nakon nje kolskim putom do veće livade na kojoj je križanje na kojem treba skrenuti lijevo jer ravno vodi prema Mudnoj doli i Platku.

Kada se prođe preko travnate zaravai i prijeđe preko suhog korita Borovičkog potoka planinarska staza ulazi u nisko šumsko raslinje, dobro je vidljiva i označena. Kada se napusti područje niskog raslinja, otvori se vidik na požarom opustošenu dolinu borova, sa još uvijek velikom količinom beživotnih trupaca koji izazivaju apokaliptičnu jezu. Ovaj dio krajolika je stradao u šumskom požaru iz 2003 godine. Na tom je području bila lovačka čeka po kojoj je ovaj uspon dobio ime. Nažalost i ona je izgorjela.

Planinarska staza dalje vodi  kroz spaljenu šumu preko padina „Strana“ i „Tomažina“, uspinjući se malo oštrije ukoso uzbrdo, i nekoliko puta presijeca makadamski put krateći uspon po njemu prikratama. Nakon jedan sat hoda dolazi se na travnatu livadu na kojoj je okvirno pola puta do planinarskog doma. S te pozicije se otvara pogled prema Platku, Grobničkom polju i Kvarnerskom zaljevu.

U nastavku planinarska staza gotovo u potpunosti slijedi makadamsku cestu, polegnutija je i vodi kroz malu dolinu „Zapodi“, koja se pruža sve do Hahlića. Ispred planinarskog doma na maloj zaravni nalaze se tri mala jezerca ili lokve. Područje Hahlića dobilo je ime po ta 3 jezerca koja su se izvorno zvala „Kalića“, ali zbog iskvarenog govora postala su „Hahlići“. Planinarski dom je smješten u borovoj šumi između vrhova Dnića i Ćunine glave na nadmorskoj visini od 1097 m. 

Neposredno prije dolaska do PD Hahlić križanje je planinarskih putova na kojem se lijevo odvaja planinarska staza za uspon na vrh Ćunina glava. Tu treba skrenuti lijevo i jednim kratkim ali dosta oštrim usponom, po dobro ugaženoj planinarskoj stazi, stiže se na ovaj vrh, a silazak je istim putom nazad. Za one planinare koji ne idu na neki od susjednih većih vrhova, nego svoj planinarski izlet završavaju u PD Hahlić, ovo je jedan lijep i razgledan vidikovac i ne treba propustiti uspon na njega.

Od PD Hahlić treba ići oko 150 metara do križanja planinarskih putova na kojem treba skrenuti desno prema bukovoj šumi. Ulaskom u šumu odmah postaje jasno da uspon na Fratar nije nimalo jednostavan. Razlog tome je ozbiljnija uzbrdica koja znatno otežavao uspon.

Uspon na Suhi vrh i Fratar zbog krševitog terena s mnogim stijenama i škrapama u normalnim uvjetima zahtjeva dozu opreza. Od PD Hahlić, u prvom dijelu uspona, građena je planinarska staza. Na prvom križanju planinarskih putova, lijevo se odvaja uspon na Suhi vrh pa na tom križanju treba skrenuti lijevo. Nakon skretanja slijedi kratak ali dosta naporan uspon po kamenjaru, sa dosta pokretnog kamenja, do samog vrha, a silazak je istim putom. S ovog vrha su lijepi vidici na sve strane a posebno je upečatljiv onaj na susjedni vrh Fratar.

Povratkom na prethodno spomenuto križanje planinarskih putova, treba skrenuti lijevo i nastaviti uspon kroz visoku bukovu šumu, malo oštrije uzbrdo, do kamenitog golog grebena, odakle preostaje još desetak minuta ugodnog uspona kamenjarom do samog vrha. Već s grebena otvaraju se široki vidici na zanimljivo okruženje u kojem je posebno upečatljiv susjedni Suhi vrh.

Fratar ima oblik pravilnog čunja i najmarkantniji je vrh cijele skupine. Vršna stjenovita glavica kao da izranja iz tamnog pojasa klekovine kojom je Fratar obrastao. Bliže je moru od Obruča pa omogućuje vidike na sve strane. Vrh je obilježen naslaganom gomilom kamenja s drvenim kolcem u sredini. Nekoliko metara niže nalazi se metalna kutija s upisnom knjigom i planinarskim žigom.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

03 h 52 min

Visina polazišta:

317 m

Visina odredišta:

1336 m

Minimalna visina:

317 m

Maksimalna visina:

1336 m

Uk. vis. raz. uspona:

1206 m

Uk. vis. raz. silaska:

186 m

Ukupna duljina:

7.6 km

Prosječni nagib:

19 %

Utrošak energije:

8196 kJ

Zahtjevnost staze:

Srednje teška

Markacija staze:

Dobra

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Zima
  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila