Početna točka uspona je na južnom rubu livade Ponikve, na kraju Zelene magistrale. Tu je veliko proširenje za parkiranje više automobila.
Ponikve su prostrana travnata livada na nadmorskoj visini od oko 500 m u jugozapadnom dijelu Medvednice poznatom po brojnim krškim oblicima. Dno joj se lagano spušta od sjevernog prema južnom rubu. Dokaz krškog porijekla ove udoline su i gorski potočići koji poniru na zapadnoj strani u šumi. Na istočnoj strani izvire i Jambrišakovo vrelo iz jedne kratke špilje.
Livadom teku tri potoka: Jezeranec (najveći), Javorščak (čiji je izvor Jambrišakovo vrelo) i Slivnjak. Dva se od njih slijevaju u jedan potok i poniru na početku Ponikvi nedaleko mostića, odmah pokraj Zelene magistrale.
Ponikve se prvi put spominju u povijesti god. 1328. kao međaš posjeda zagrebačkog Kaptola, a god. 1367. nalazimo Ponikve u posjedu plemena Ača, tada zemljište pusto i bez stanovnika, što govori da je nekada na Ponikvama bilo naselje, koje je kasnije, zbog nepoznatih razloga napušteno. (www.medvednica.info)
Od ove točke treba skrenuti na livadu Ponikve i kod betonskog stupa na kojem je smjerokaz, treba ići lijevo na planinarsku stazu br. 8. Nakon prolaska „Jambrišakovog vrela“ dolazi se na raskrižje planinarskih staza 8, 1 i 6. Na tom raskrižju treba nastaviti ravno po planinarskoj stazi 8. Za 10-tak minuta hoda nakon ovog raskrižja, dolazi se na slijedeće, na kojem se često zabune planinari i skrenu desno misleći da je to planinarska staza 1 koja vodi za Slap Sopot a ravno, kroz usjek, nastavlja se dalje planinarska staza 8 i 1. Ovaj usjek je često jako blatnjav a može ga se lijepo zaobići po hrptu neposredno uz njega, sa njegove desne strane, i nakon usjeka se ponovo vratiti na markiranu planinarsku stazu.
U nastavku uspona, planinarska staza malo gubi na dosegnutoj nadmorskoj visini, zatim nastavlja po položenijem šumarskom putu, po kojem se dolazi do križanja na kojem se desno odvaja planinarska staza 1 koja vodi za slap Sopt a ravno nastavlja planinarska staza 8.
Na prethodno opisanom križanju treba skrenuti za slap Sopot. Planinarska staza u početku vodi gotovo ravno, po hrptu a nakon ovog dijela spušta se jako oštro nizbrdo, gubeću oko 250 m na dosegnutoj nadmorsko visini, dok se ne spusti u kanjon potoka Vrapčak. U donjoj točki ovog oštrog spusta, planinarska staza izlazi na makadamsku cestu po kojoj stiže do slapa Sopot.
Nakon Slapa Sopot, treba se vratiti oko 300 m, i skrenuti lijevo na planinarsku stazu 1, koja nastavlja dalje vrlo oštro uzbrdo do izlaska na istočni hrbat kanjona Vrapčak. Na ovom dijelu uspon je ometan porušenim stablima na planinarskoj stazi.
Izlaskom na hrbat, uspon dalje vodi po njemu, dolazi do križanja planinarskih putova, na kojem se planinarska staza 1 spaja na planinarskom stazom 8, nakon toga vode zajedno pored nadstrešnice sa klupama i stolovima Grajfova Kopanja. U nastavku, 50-tak metara dalje, ponovo se razdvajaju planinarske staze 1 i 8 tako da staza 1 ide desno prema Risnjaku a staza 8 lijevo prema Grafičaru. Na ovom križanju treba skrenuti desno.
Uspon dalje ide pored PD Risnjak, izlazi na građenu planinarsku stazu, prolazi pored livade Lavat, rudnika Zrinski, PD Grafičar do vrha Sljeme.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
03 h 43 min
Visina polazišta:
492 m
Visina odredišta:
1019 m
Minimalna visina:
305 m
Maksimalna visina:
1019 m
Uk. vis. raz. uspona:
866 m
Uk. vis. raz. silaska:
339 m
Ukupna duljina:
11.5 km
Prosječni nagib:
11 %
Utrošak energije:
7861 kJ
Zahtjevnost staze:
Srednje teška
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Vibor Vicevic ∙ 26. Lipanj 2022
Odlična i dosta zahtjevna staza, posebno nakon slapa gdje je uspon do hrpta jako strm. Malo lakša varijanta je okolnim putem od Sopota ravno pa serpentinom gore.