Autocestu „Istarski Y“ treba napustiti na čvoru Lupoglav. Nakon prolaska naplatnih kućica, vožnju treba nastaviti u smjeru mjesta Lanište. Prije ulaska u spomenuto mjesto treba skrenuti desno za selo Račja Vas. Skretanje je obilježeno putokazom. Kada se dođe u selo Račja Vas, vožnju treba nastaviti kroz selo do mjesne crkve ispred koje se nalazi zaključana vodovodna stanica na kojoj se mještani snabdjevaju s vodom. Na spomenutom prostoru ima dosta mjesta za parkiranje automobila, pa isti treba parkirati tako da ne ometa mještane u njihovim aktivnostima.
Prve markacijaske oznake se nalaze na vodovodnoj stanici. Sa parkirališta treba krenuti u smjeru križanja asfaltne i makadamske ceste. Na samom desnom ćošku makadamske ceste, nalazi se smjerokaz koji upućuje na smjer za vrh Orljak. Na smjerokazu je istaknuto orjentacijsko vrijeme potrebno za uspon od 1 sat i 45 minuta.
Prvih 3,1 km uspon vodi po makadamskoj cesti sa koje skreće desno na šumarijski put. Nakon ovog skretanja, 300-tinjak metara dalje, treba skrenuti desno na drugi šumarijski put, po kojem se uspon nastavlja dalje do njegovog kraja. U nastavku uspona, planinarska staza vodi oštro uzbrdo, u serpentinama, do vrha Orljak.
Sa vrha Orljak nastavlja se silazak u smjeru PD Korita. Planinarska staza je dobro ugažena i ugodna je za hodanje. Na ovom dijelu silaska sa vrha, prolazi se preko dva križanja planinarskih putova, od kojih na prvom treba skrenuti desno a na drugom lijevo, da bi se nastavilo u smjeruju PD Korita.
Nakon 30-tak minuta silaska sa vrha, planinarska staza dolazi na križanje sa makadamskom cestom na koju treba skrenuti lijevo i nastaviti dalje po njoj. Nakon prijeđenih 850 m po makadamskoj cesti, dolazi se do spomenika Podlomskih žrtava, koji se nalazi 100 m sa desne strane makadamske ceste.
"Stariji mještani i dan danas o tome ispod glasa tvrde da su ovi momci bili zapravo izdani i da se sumnja čije je to (ne)djelo bilo, ali eto, imena nisu za javnost.
Da se radi o izdaji svjedoči činjenica da je grupica uhvaćena na prepad bez ispaljenog metka na mjestu gdje su osnovali svoj logor, što znači da su SS-ovci bili vrlo precizno upućeni gdje je logor. Najstrašniji dio priče tek slijedi. Nijemci nisu bili sigurni je li ova skupinica izolirana skupina ili je samo dio partizanske postrojbe. Zbog toga su ih odmah nakon uhićenja zvjerski mučili te tek nakon sadističkog iživljavanja strijeljali. Potom su se vratili u selo te "pustili informaciju" o izvršenoj likvidaciji prepuštajući mještanima i rođacima sami pokupiti osakaćena tijela. Požurivši na mjesto događaja po svoje mrtve rođake i sumještane šokirali su se zateknutim prizorom. Iščupani nokti, iskopane oči i izranjavana tijela djelovala su toliko šokantno na neke njihove rođake da im je to ostavilo trajne psihičke posljedice." (Izvor: Wikipedija)
Od spomenutog spomenika, nakon 10-tak minuta hoda po makadamskoj cesti, dolazi se na križanje na kojem se skreće desno na planinarsku stazu u smjeru PD Korita. Nakon skretanja uspon se nastavlja dalje, djelomično po planinarskoj stazi a djelomično po šumarijsmom putu, sve do PD Korita.
Ovaj dio uspona je izuzetno ugodan za hodanje. Planinarska staza je lijepo položena a cijelo vrijeme vodi kroz mješovitu visoku šumu koja daje ugodnu hladovinu. Kada se dođe do križanja planinarskih staza neposredno iznad PD Korita, do doma su 3 min. hoda, planinarska staza skreće lijevo i po sjevernoj stazi nastavlja dalje do Županj vrha. I ovaj dio uspona je izuzetno ugodan, planinarska staza je lagana a vodi stalno kroz prozračnu visoku bukovu šumu.
Sa Županj vrha, treba se spustiti po južnom obronku odnosno južnoj padini, koja je potpuno gola, pa se sa nje pružaju jako lijepe vidici na cijeli masiv Učke, Ćićarije, Čepić polje i brdoviti dio Istre. Silaskom u podnožje, dolazi se na makadamsku cestu na koju treba skrenuti desno i po njoj se vratiti do križanja gdje se zatvara kružni uspon na Županj vrh. Na ovom križanje treba skrenuti lijevo, kako piše na smjerokazu po južnom putu prema PD Korita. Malo prije dolaska do planinarskog doma izlazi se na makadamsku cestu na koju treba skrenuti lijevo i nakon prijeđenih dvjestotinjak metara ponovo skrenuti lijevo, napustiti makadamsku cestu i nastaviti uspon po planinarskoj stazi.
Nakon skretanja sa makadamske ceste, uspon se nastavlja po planinarskoj stazi, koja vodi kroz visoku makiju stalno dobivajući pomalo na nadmorskoj visini, sve do izlaska na travno-kameniti goli greben, po kojem se nastavlja do ponovnog ulaska u visoku bukovu šumu.
Posljednje spomenuta dionica uspona na Veliki Planik, koja nakon golog grebena ulazi u visoku bukovu šumu, nastavlja dalje po kamenitom grebenu skroz šumu. Ovaj dio uspona se razlikuje od prethodno opisanog jer uz zemljane ima i dosta kamenitih dijelova pa je uspon nešto teži. Prije izlaska na sam vrh, započinje dosta oštra dionica uspona. Ona nije naporna jer je malo kraća pa ne predstavlja veći problem.
Sa Velikog Planika treba se spustiti na prijevoj između Velikog i Malog Planika, na kojem se nalazi križanje planinarskih putova na kojem treba nastaviti ravno u smjeru Veprinca. Planinarska staza za kratko vodi po šumarijskom putu zatim skreće lagano desno na ugaženu pješačku stazu, koja je mjestimično zarasla i na njoj ima dosta prevrnutog granja.
Spomenutu planinarsku stazu treba slijediti oko 500 m, nakon toga se nastavlja po šumarijskom putu do križanja sa dobrom makadamskom cestom, koju treba slijediti do okretišta kamiona. Na okretištu kamiona treba skrenuti za kratko lijevo i odmah nakon toga desno i nastaviti dalje po šumarijskom putu. Nakon napuštanja spomenutog šumarijskog puta, izlazi se na dobru makadamsku cestu, koju treba slijediti dalje do lovačke kuće Brdo, pored koje je postavljena rampa hrvatski šuma, koja se povremeno zaključava. Pored ove rampe napušta se dobra makadamska cesta, skreće se oštro lijevo dolje, na nešto lošiju makadamsku cestu (križanje je oskrbljeno smjerokazom). Nakon 1,8 km hoda, napušta se loša makadamska cesta, sa koje se skreće lijevo i nastavlja se ravno po planinarskoj stazi.
Nakon napuštanja slabe makadamske ceste i skretanja lijevo na planinarsku stazu ista se dosta oštro strmo spušta prema mjestu Veprinac. 900 m prije dolaska do spomenutog mjesta izlazi se na građenu pješačku stazu. Kada spomenuta građena pješačka staza dođe gotovo do križanja sa magistralnom asfaltom cestom, prije izlasak na istu skreće lijevo na planinarsku stazu, koja vodi uz magistralnu asfaltom cestu, prema mjestu Veprinac.
Kada se dođe do table koja označava dolazak u umjesto Veprinac, sa lijeve strane je malo veće moguće parkiralište, na kojem se može ostavit automobil, da nikome ne smeta. Pored ovog parkirališta ima 30-tak starih automobillskih guma i smjerokaz za „Paintball“. Druga opcija je da se vozilo ostavi u centru mjesta Veprinac te da se po jednoj kraćoj prikrati skrati uspon po magistralnoj cesti i nastavi do prethodno spomenutog parkirališta.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
08 h 55 min
Visina polazišta:
694 m
Visina odredišta:
439 m
Minimalna visina:
439 m
Maksimalna visina:
1272 m
Uk. vis. raz. uspona:
1189 m
Uk. vis. raz. silaska:
1443 m
Ukupna duljina:
25.5 km
Prosječni nagib:
11 %
Utrošak energije:
18849 kJ
Zahtjevnost staze:
Srednje teška
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.