Iz Zagreba postoje tri najjednostavnija prilaza do mjesta Gusinje: a) Zagreb-Nova Gradiška-Zenica-Sarajevo-Goražde-Bijelo polje-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 707 km i treba oko 10,5 sati vožnje; b) Zagreb-Beograd-Čačak-Kraljevo-Novi Pazar-Rožaje-Berane-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 781 km i treba oko 10 sati vožnje; c) Zagreb-Split-Vrgorac-Čapljina-Stolac-Trebinje-Nikšić-Podgorica-Gusinje. Dužina ovog prilaza je 831 km i treba oko 12 sati vožnje.

Prema gore navedenom, ako se na ovaj izlet kreće iz područja Zagreba, najoptimalnija je varijanta a) a samo nešto malo lošija ali skuplja varijanta b). U ovom izletu je odabrana varijanta „a“ jer je bila najprihvatljivija. Kao baza, za niz izleta u Prokletijama, odabran je Hotel „Rosi“ u kojem je za 22 Eura po osobi dobiven polupansion. Ovaj hotel se može svakome preporučiti. Cijena je više nego prihvatljiva a vlasnici i osoblje su iznimno gostoljubivi. Ocjena 10.

Od spomenutog hotela, vožnju treba nastaviti prema mjestu Vusanje a nakon prolaska istog, po makadamskom putu. Kada se dođe do početka uspona prema karauli Zastan, ako se na ovaj izlet ide sa osobnim automobilima, iste bi trebalo parkirati pored smjerokaza koji upućuje na planinarsku stazu prema karauli Zastan. Nastavak uspona po uvjetno rečeno makadamskom putu, u naravi malo bolja vododerina, moguće je savladati sa terenskim vozilom ili unajmiti prijevoz u Vusanju. Na prvom oštrom desnom odvojku makadamskog puta treba skrenuti na njega i nastaviti vožnju do travnate zaravni na početku Rapojanskog jezera. Na početku travnatog dijela doline Rapojana, na uzvišenju je odmorište obilaznice „Vrhovi Balkana“ i to je početna točka ovog planinarskog izleta.

Rapojedansko jezero presušuje u ljetnim mjesecima. Od početne točke, planinarska staza se spušta na suho dno Rapojedanskog jezera, nastavlja preko njega do kraja i ponovnog početka dobivanja na nadmorskoj visini. Gotovo, neposredno nakon prolaska spomenutog jezera, dolazi se do graničnog stupa koji je bio granica između nekadašnje Jugoslavije i Albanije, a danas je to granica između Albanije i Crne Gore. Na pograničnom području nije primijećena dodatna kontrola prelaska granice, ali za svaki slučaj sa sobom treba imati osobne dokumente.

Od ove točke započinje malo oštriji uspon, koji u serpentinama najprije vodi kroz visoku bukovu šumu, zatim nastavlja na kraju kroz rijetku borovu šumu, izlazi se na početak doline Runices.

Planinarska staza nastavlja kroz dolinu Runices, prolazi pored stočarske kolibe pored koje se nalazi i jedini izvor vode. Čobani u ovoj dosta primitivnoj kobili kolibi jako su susretljivi, govore samo Albanski jezik a mogu ponuditi i neke mliječne proizvode. Nakon kolibe uspon se nastavlja po spomenutoj dolini na kraju kroje se malo dobiva na nadmorskoj visini dok se ne dođe na sedlo, nakon kojeg planinarska staza gubi oko 150 m na dosegnutoj nadmorskoj visini, prolazi pored jezera She i Bardhi, nakon kojeg u manjim serpentinama ponovo se penje do prijevoja Pejes (Qafa Pejes).

Od ovog prijevoja započinje naporniji dio uspona do vrha Harapit (Maja E Harapit). Planinarska staza skreće desno, najprije ulazi u kombinaciju rijetkog kamenjara i travnatih površina da bi dovela do pravog i izuzetno napornog kamenitog dijela usponom. Na ovom mjestu najbolje je ostaviti planinarske štapove, i jako pažljivo nastaviti uspon po oštrom kamenjaru sa jako puno procijepnih rupa. Obzirom da se radi o vapnenačkom kamenjaru, posebnu pažnju treba obratiti na kamenje na koje se staje sa gojzericom. Na ovom dijelu uspona, nije nužno imati kacigu, ali jako dobro dođu penjačke rukavice, jer je kamenje izuzetno oštro. Ovakva situacija na usponu je gotovo do pod samu Maja E Harapit. Završni dio uspona vodi po djelomično sitnom siparu, u serpentinama, do samog vrha.

Povratak sa vrha je po stazi uspona.

Video uspona na ovaj vrh pogledajte: OVDJE

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

09 h 25 min

Visina polazišta:

1293 m

Visina odredišta:

1297 m

Minimalna visina:

1228 m

Maksimalna visina:

2209 m

Uk. vis. raz. uspona:

1406 m

Uk. vis. raz. silaska:

1402 m

Ukupna duljina:

19.1 km

Prosječni nagib:

15 %

Utrošak energije:

19920 kJ

Zahtjevnost staze:

Jako teška

Markacija staze:

Djelomična

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila