Početna točka ovog planinarskog izleta je parkiralište ispred PD "Koliba Vagabund". Od spomenutog parkirališta treba krenuti asfaltnom cestom u smjeru Novog Vinodolskog dvjestotinjak metara, sa koje treba skrenuti lijevo kod restorana Vera, koji se nalazi na križanju ove s drugom lokalnom asfaltnom cestom, na koju treba skrenuti lijevo i nastaviti uspon po njoj.
Nakon prijeđenih 2,1 km od početne točke, napušta se uska asfaltna cesta sa koje se skreće lijevo na makadamski put. Uspon se nastavlja dalje po makadamskom putu na kojem se kontinuirano dobiva malo na nadmorskoj visini. Nakon prijeđenih 650 m po ovom makadamskom putu, dolazi se na križanje sa drugim makadamskim putom na koji treba skrenuti lijevi i odmah nakon 100-tinjak metara skrenuti desno na slijedeći makadamski put. Prvo spomenuto skretanje sa makadamskog puta je obilježeno na kamenu s desne strane, dok je drugo skretanje obilježeno dobro vidljivim planinarskim markacijama, tako da ih nije moguće promašiti. Nakon ovog drugog skretanja uspon sve nastavlja po šumarijskom, na kojem se stalno pomalo dobiva na nadmorskoj visini. U nastavku uspona, planinarska staza za kratko vodi po ovom šumarijskom putu sa kojeg skreće lijevo na napušteni šumariski put, po kojem nastavlja dalje slijedećih 300-tinjak metara. U ovoj točki napušta se napušteni šumarijski put a uspon se nastavlja po planinarskoj stazi koja vodi malo oštrije uzbrdo.
Spomenuta planinarska staza je izuzetno ugodna za uspinje, prolazi preko dva jako lijepa i razvidna proplanka, sa kojih se u više navrata otvara jako lijep vidik na Viševicu. Završni dio uspona na vrh Starilež vodi malo oštrije uzbrdo, a planinarska staza je i dalje ugodna za hodanje iako ima malo više kamenjara po njoj. Ovaj kameniti dio na planinarskoj stazi ne predstavlja nikakve spomena vrijedne poteškoće pri usponu.
Nakon 1sat i 45 minuta laganog hoda od početne točke, planinarska staza presjeca makadamsku cestu i skreće izravno uzbrdo prema vrhu Strilež. Strmina na ovom završnom usponu se ublažava sa nekoliko serpentina, sve do izlaska na greben Strilež.
Neposredno nakon izlaska na spomenuti greben, s lijeve strane je lijep vidikovac sa kojeg se otvaraju neometani vidici na masiv Velebita, Ravne i otoke Krk, Rab i Cres. Desetak metara dalje je oznaka za vrh Strilež (1369 m), koja je ispisana na povećem kamenu za koji je pričvršćen i upisni tuljac sa upisnom knjigom i planinarskim žigom. Sa ovog vrha se otvara jako lijep vidik na Bjelolasicu, Samarske i Bijele stijene.
Ovdije treba istaknuti da ova vršna točka nije najviša točka grebena Strilež. Najviša točka se nalazi nekoliko stotina metara dalje po grebena u smjeru zapada. Sa nje nema nikakvih otvorenih vidika jer se nalazi u visokoj šumi pa je zbog toga označena spomenuta prva niža vršna točka kao vrh brebena Strilež. Na tragovima ovog planinarskog izleta, označena vršna točka je „Strilež istočni vrh“ a neoznačena viša „Strilež zapadni vrh“.
U nastavku uspona započinje spust sa zapadnog vrha na prijevoj između Štrileža i Viševice. Planinarska staza, na prethodno spomenutom spustu, vodi po nizu lijepih proplanaka sa kojih se otvaraju jako lijepi Vidici na vrh Viševica, a na samom kraju vodi kroz visoku bukovu šumu sve do izlaska na prijevoj između ova dva vrha.
Od prijevoja prema vrhu Viševica vodi planinarska staza koja je dobro uhodana, dosta ugodna za hodanje, a vodi malo oštrije uzbrdo.
Viševica sa svojom nadmorskom visinom 1428 m predstavlja središnji vrh podjednako udaljen od Velebita, Bjelolasice, Risnjaka, Snježnika, Učke i otočnih vrhova sjevernog Jadrana, s vrha promatrač ima osjećaj da se nalazi u središtu golemog prirodnog amfiteatra. Pogledi su fenomenalni neometani na sve strane. Posebno je lijep pogled na Lič-polje, Fužine, Rijeku, greben Učke i Ćićarije, posebice prema priobalju, moru i otocima sjevernog Jadrana.
Vrh je označen Metalnom šipkom zataknuta u gomilu kamenja. Tu je i betonski stup na kojem je pričvršćena metalna kutija s upisnom knjigom i metalni tuljac, a tu je i neizostavni metalni žig.
Sa vrha se treba vratiti planinarskom stazom uspona do prethodno spomenutog prijevoja. Na ovom silasku, u njegovom srednjem dijelu, planinarska staza vodi po kraćem sjenovitom grebenu, sa kojeg se spušta kroz visoku bukovu šumu, po uhodanom putu do spomenutog prijevoja.
U nastavku silaska od prijevoja, u početku planinarska staza vodi po građenom pješačkom putu, zatim nastavlja po šumarijskom putu, prolazi preko nekoliko lijepih proplanaka koji razbijaju monotoniju hodanja kroz visoku bukovu šumu. Sa ovog dijela spusta nema gotovo nikakvih otvorenih vidika. Nagib planinarske staze je ugodan, a podloga je izuzetno pogodna za hodanje.
Nakon prolaska točke u kojoj se ova staza spusta križa sa makadamskom cestom i prelazi preko nje. Nakon ovog prelaska spust se nastavlja dalje po napuštenom šumarijskom putu, na kojem ima dosta oblutaka a strmiji je silatzak, pa treba pažljivo hodati.
Nakon prijeđenih 2,5 km od vrha, napuštena se umarijski put na mjestu na kojem se križa sa makadamskom cestom. Na ovom križanju treba skrenuti lijevo na makadamsku cestu i nastaviti po njoj dalje prema okretištu kamiona. Neposredno prije okretišta kamiona, treba skrenuti desno na šumarijski put. U nastavku planinarska staza najprije vodi po napuštenom šumarijskom putu sa kojeg sreće na pješačku stazu, koja dalje vodi kroz visoku bukovu šumu, prolazi pored vikendice s lijeve strane staze nakon koje izlazi na makadamsku cestu. Na ovom križanju sa makadamskom cesto je i smjerokaz na kojem je naznačeno da do vrha Viševice ima 2 h hoda a do PD Vagabundo kolibe 30 min. U nastavku silaska, slijedi se makadamska cesta do križanja sa lokalnom cestom koja vodi iz Fužina za Novi Vinodolski. Na tom križanju treba skrenuti lijevo i 600 m hoda po spomenutoj lokalnoj cesti, stiže se do početne i završne točke ovog lijepog i ne pretjerano teškog ali jako ugodnog planinarskog izleta, do PD "Koliba Vagabund".
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
04 h 55 min
Visina polazišta:
862 m
Visina odredišta:
838 m
Minimalna visina:
838 m
Maksimalna visina:
1418 m
Uk. vis. raz. uspona:
735 m
Uk. vis. raz. silaska:
759 m
Ukupna duljina:
12.9 km
Prosječni nagib:
14 %
Utrošak energije:
10398 kJ
Zahtjevnost staze:
Teža
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Antonio Hrastovčak ∙ 2. Listopad 2023
U subotu 30.9.2023. podno istočnog vrha Strilež začuo se urlik medvjeda/medvjedice koji je vjerojatno reagirao na našu buku dolaska na vrh. Urlik nije prestajao te smo se vratili nazad putem kojim smo došli. Pripazite u tom području! Možda im je u blizini i stanište te ako idete ovim putem , stvarajte buku da on vas prvi primjeti, a ne vi njega!
Tamara Radic ∙ 14. Srpanj 2024
Poveznica vrha Strilež i staze za Viševicu je dosta zarasla, staza se teško vidi, a markacije su uglavnom na kamenju koje se ne vidi od raslinja. Ima dosta kopriva, pa se sporo napreduje. Na livadama je isto - tražili smo markacije u visokoj travi, ali tamo gdje nismo vidjeli markaciju pomogao je GPS trag