Iz Zagreba postoje tri najjednostavnija prilaza do mjesta Trešnjevik: a) Zagreb-Nova Gradiška-Zenica-Sarajevo-Plužine-Šavnik-Kolašin-Mateševo-Trešnjevik. Dužina ovog prilaza je 685 km i treba oko 10,5 sati vožnje; b) Zagreb-Beograd-Čačak-Užice-Bijelo polje-Mojkovac-Kolašin-Mateševo-Trešnjevik. Dužina ovog prilaza je 769 km i treba 10,5 sati vožnje; c) Zagreb-Split-Vrgorac-Čapljina-Stolac-Trebinje-Nikšić-Podgorica-Mateševo -Trešnjevik. Dužina ovog prilaza je 825 km i treba oko 11,5 sati vožnje.

Prema gore navedenom, ako se na ovaj izlet kreće iz područja Zagreba, najoptimalnija je varijanta a) a samo nešto malo lošija ali skuplja varijanta b). U ovom izletu je odabrana varijanta prilaza pod c) jer je bilo planinara koji su sudjelovali na ovom izletu sa područja Rijeke pa je zbog toga i bila jedino moguća.

U naselju Trešnjevik ulaz je u Regionalni park prirode Komovi. Tu je postavljena Rampa i ulaz se plaća 1 € po osobi. Nakon prolaska rampe treba voziti do sela Štavna.

Dvjestotinjak metara prije dolaska u Eko Katun Štavna treba skrenuti desno na dobar makadamski put i nakon dolaska na slijedeće križanje makadamskih putova, opet skrenuti desno i nastaviti vožnju sve do smjerokaza za skretanje desno prema Kučkom Komu. Ovdje se može parkirati automobil i to je početna točka ovog planinarskog izleta. Do ove točke se može doći sa svim kategorijama automobila. Istaknuto vrijeme za uspon na Kučki Kom je 3,5 h.

Planinarska staza u početku vodi po travnatom terenu, nakon toga nastavlja dalje kroz rijetku borovu šumu, kroz koju vodi do dolaska na prvi veći sipar. Nakon prolaska sipara ponovo se nastavlja dalje kroz visoku borovu šumu. Na ovom dijelu uspona, koji vodi po zenljanom terenu, ima dosta prevrnutih stabala i puno žila na planinarskoj stazi, pa ako je podloga vlažna, treba biti jako oprezan da ne dođe do proklizavanja. Na ovom dijelu uspona, na kojem planinarska staza stalno ide gore-dolje, ima jedno deblo bora koje treba proći provlačenjem ispod njega. To provlačenje predstavlja određenu nelagodu ukoliko je podloga mokra a zbog dosta izražene strmine nije ga jednostavno zaobići.

Nakon prolaska ove prepreke izlazi se iz borove šume, uspon se nastavlja po dugom siparu koji vodi preko dosta izražene strmine. Nakon prolaska spomenutog sipara, dolazi se na područje koje se zove Međukomlje. Ovo područje je u naravi kamenito-travnata udolina koja u malo blažem usponu vodi do prijevoja Carine.

Od prijevoja Carine započinje malo oštriji uspon, koji ponovo po pretežno kamenitom terenu vodi oštro uzbrdo, prolazi preko sipara, nakon kojeg ulazi u jedan uži kuloar, po kojem izlazi na greben. Na ovom dijelu treba biti oprezan zbog krušljivog kamenja, koje se može odronjavati i ozlijediti planinara koji dolazi iza vas. Preporuka je da se na ovom dijelu uspona nosi kaciga i penjačke rukavice.

U nastavku, uspon se nastavlja po grebenu do samog vrha. Na samom grebenu postoji nekoliko jako eksponiranih dijelova, treba paziti i biti potpuno koncentriran da ih se prijeđe. No najvećem dijelu treba se sagnuti i u položenom položaju savladati sigurno ove prepreke.

Vrh je izuzetno lijep i razgledan. Označen je jednom štangom dok je na jednom kamenu malo niže napisana samo njegova nadmorska visina. Na vrhu nema kutije niti upisne knjige.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

03 h 08 min

Visina polazišta:

1826 m

Visina odredišta:

2478 m

Minimalna visina:

1787 m

Maksimalna visina:

2478 m

Uk. vis. raz. uspona:

815 m

Uk. vis. raz. silaska:

163 m

Ukupna duljina:

5.3 km

Prosječni nagib:

23 %

Utrošak energije:

6622 kJ

Zahtjevnost staze:

Srednje teška

Markacija staze:

Dobra

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila