Za uspon na vrh Mont Blanc, najčešće se koristi kao početna, „Tramway Du Mont Blanc“ koji ima početnu stanicu u gradiću Le Fayet. Ako se dolazi s osobnim automobilom, ograničen je broj besplatnih parkirnih mjesta, pa o tom treba voditi računa. Kao slijedeća alternativa početne točke je prva stanica nakon Le Fayeta u mjestu Saint Gervais. Ovo mjesto je prva stanica Tramway Du Mont Blanc. U njemu također postoji besplatno parkiralište neposredno ispred stanice spomenutog tramvaja. I ovo parkiralište, zbog velikog pritiska alpinista koji žele popeti vrh Mont Blanc, jako često je popunjeno, pa nema mjesta za parkiranje. Ovu činjenicu treba uzeti u obzir jer je jako teško u ovom brdskom mjestu, naći parkirno mjesto, ako je ovo parkiralište potpuno popunjeno.

Ako se vožnja nastavlja s tramvajem, nakon stanice Bellevue, potrebno je imati rezervaciju od nekog planinskog doma, jer je samo sa njom moguće nastaviti do posljednje stanice tramvaja Le Nid D'Aigle.

Za vrijeme ovog izleta, zbog rekonstrukcije željezničkog kolodvora u mjestu Le Fayet, preporučeno je bilo da početna izleta, bude na prvoj tramvajskoj stanici, u gradiću Saint Gervais. Na blagajni je predočena rezervacija spavanja u planinarskom domu Refuge de L'Aiguille Du Goûter i dobivena je propusnica da se može sa tramvajem nastaviti do kraja. Tramvaj do posljednje točke vozi samo 3 puta dnevno i tu činjenicu treba uzeti u obzir. Posljednja vožnja je sa zadnje stanice je u 16 sati i poslije toga nema više mogućnosti spuštanja u dolinu s tramvajem.

Nakon napuštanja tramvaja, započinje uspon pješke, koji u početku vodi uz gradilište nove posljednje stanice tramvaja. Nakon kratkog penjanja po drvenim ljestvama, za kratko se nastavlja uspon uz ogradu gradilišta, a nakon toga dosta oštro uzbrdo po kamenjaru. Planinarska staza je dobro ugažena, zbog velikog prometa planinara, koji žele popiti ovaj vrh, ima više ugaženih smjerova. Što se tiče markacija one su rijetke pa treba slijediti jednu od ugaženih mogućnosti uspona. Nakon 3 h dosta zahtjevno uspona po kamenjaru, dolazi se do ledenjaka prije planinarskog Refuge de Tête Rousse. Nažalost, od ovog ledenjaka je ostalo jako malo, pa neki od sljedećih planinara, koji budu dolazili do ovog doma, neće imati priliku vidjeti i pregaziti ovaj ledenjak.

Od planinarskog doma Refuge de Tête Rousse, slijede uspon po istočnoj strani ledenjaka, izlazi do izlaska na zapadni greben Le Grand Couloira, za kratko se penje po njemu do dolaska u točku iz koje se treba napraviti prijelaz preko Le Grand Couloira.

Na ovom mjestu, gotovo uvijek ima dosta planinara, koji osluškuju da li je prestalo kotrljanje kamenja niz Le Grand Couloir. Zavisno od aktivnosti kotrljajućeg kamenja, na ovom mjestu gotovo uvijek ima zastoja u usponu. Samo priječenje Le Grand Couloira nije dugačako, ima oko 30 m, i treba ga prijeći čim prije je moguće, u principu trčeći.

Nakon prolaska Le Grand Couloira, započinje jako oštar i dosta zahtjevan uspon po desnom grebenu, koji se bez ikakve sumnje, može klasificirati sa stupnjem težine 3 a moguće i 3 +. Uspon po grebenu, u izloženijem dijelu je osiguran sajilama, koje nisu dovoljno zategnute, a razmak između sidrišta je dosta velik, pa gotovo da „ferata set“ ne bi ništa pomogao. Ove sajile treba koristiti onda kada nema dovoljno dobrih hvatišta u kamenu. Ovaj dio uspona je dosta zahtjevan i troši dosta snage. Greben završava ispod nekadašnjeg starog planinarskog doma, od kojeg slijedi izlazak na ledenjak i tridesetak visinski metara uspona po snijegu, do izlaska na ravni uži snježni greben, po kojem vodi ugažena prtina, po kojoj se stiže do novog planinarskog doma L'Aiguille Du Goûter. Ovaj planinarski dom se nalazi na nadmorskoj visini od 3835 m i prima 120 planinara na noćenje.

Od planinarskog doma L'Aiguille Du Goûter, slijedi uspon od tristotinjak metara do izlaska na vrh grebena Aiguille Du Gouter. U nastavku uspona se planinarska staza malo spušta da bi započela dosta oštar uspon, koji se u principu izvodi u serpentinama, do izlaska na zaravan Dome Du Gouter. Sa ovog platoa, prvi put se otvara cjelovit pogled na masiv Mont Blanca. Pogled je otvoren u svim smjerovima i za lijepog vremena je jako impresivan.

Nakon ove visoravni slijedi spust i gubitak 50-tak metara visinske razlike. Nakon silaska u depresiju, za kratko se po njoj hoda ravno, a nakon toga započinje uspon po serpentinama, do izlaska na zaravan, na kojoj je izgrađeno planinarsko sklonište Vallot na nadmorskoj visini od 4329 m.

Od planinarskog skloništa Vallot, uspon se nastavlja vrlo oštro uzbrdo na Grande Bosse 4513 m i Petite Bose 4547 m, prvo serpentinama zatim oštrim gebenom. U situaciji leda kakva je bila na ovom usponu, potrebno je postavljati sidrišta, jer se uspon odvijs neposredno poslije 50 cm novog snijega, kojeg je sa ovog dijelaq uspona otpuhao vjetar i zatrpao prijašnju ugaženu prtinu. Obično, kada nema novih padalina, prođe dosta ljudi, pa budu urezane „stepenice“ koje daju osjećaj prihvatljivo sigurnog uspona.

 Staza nastavlja dalje oštrim grebenom, prelazi preko par pukotina u ledenjaku, i dovodi na još jedan oštri grebn, koji je prošle godine propao i napravio pukotine, tako da ga se treba obići sa desne strane, uz poseban oprez, kada je padina zaleđena i tvrda. Nakon ovog prelaska, slijedi nastavak uspona po eksponiranom „žiletu“, koji na jednom mje3stu ostavlja prostor da može stati samo stopalo. Najveći problem na ovom djelu je jči vjetar koji otežava i ovako jako eksponirani dio uspona.

Nakon „žileta“ staza nastavlja strmo u serpentinama prema Rocher de la Tournette 4677 m, postaje lakša, i dovodi na završni položeniji greben, sa kojeg se nazire najviši vrh Alpa i naš konačni cilj. Po ovom grebenu stiže se na prostrani vrh Mont Blanc, bez označene vršne točke 4810 m, kako i priliči najvišima. Nakon dosta adrenalinskih i zahtjevnih zadnjih 400 m uspona, nagrada za uložen trud ostavlja bez daha. Sa ovog vrha se pružaju pogledi na cijeli alpski sustav a pogled je ograničen zakrivljenošću zemaljske kugle. Nezaboravno!!!!!

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

21 h 07 min

Visina polazišta:

2367 m

Visina odredišta:

2402 m

Minimalna visina:

2366 m

Maksimalna visina:

4810 m

Uk. vis. raz. uspona:

3271 m

Uk. vis. raz. silaska:

3236 m

Ukupna duljina:

21.2 km

Prosječni nagib:

34 %

Utrošak energije:

44623 kJ

Zahtjevnost staze:

Ekstremno teška

Markacija staze:

Djelomična

Tip aktivnosti:

  • Alpinizam

Sezone:

  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila