Početna točka uspona na najviši vrh Hrvatske je u selu Glavaš kod Kijeva. Na početnoj točki je i Planinarska kuća „Glavaš“ u kontejneru. Automobil treba parkirati na početku sela. Tu počinju markacije. Planinarska staza od početne točke stiže do planinarske kuće za pet minuta. Ovdje je i smjerokaz za Dinaru.

Od kontejnera, staza vodi uzbrdo po otvorenom terenu kroz nisko raslinje i kamenjar do srednjovjekovne utvrde Glavaš izgrađene u tijeku 14. i početku 15. stoljeća. Njezina je uloga bila nadzirati i štititi prometne putove prema Bosni, od zapada prema istoku. Prvi nacrt kijevske utvrde pronađen je na karti poznatog venecijanskog kartografa Matea Pagana iz 1525. godine, gdje je ta utvrda prikazana kao Dinarić.

Utvrda se sastoji od kule i pripadajućih prostorija, a posebno je zanimljiva zbog očuvanosti kule i kruništa na njoj. Početkom arheološkog istraživanja utvrđeno je da je kula pridodana ostalom arhitektonskom sklopu zidova utvrde, kula je bila trokatna i u nju se ulazilo preko ljestava kroz mali otvor na njezinu kruništu.

Od utvrde planinarska staza ulazi u visoku makiju, vijuga uz ograde i suhozide iznad Pekasove drage, a potom izlazi na otvoren teren i nastavlja po markiranoj i ugaženoj stazi do izvora. Uz stazu, na kamenoj stijeni je ispisana oznaka „voda“ i strelica koja upućuje na izvor.

Dalje se staza oštro uspinje po siparu Kobiljovače po serpentinama sve do izlaska na otvoreni i polegnuti travnatu visoravan na kojoj je raskrižje planinarskih putova. Ravno je planinarsko sklonište sa cisternom, a lijevo vodi direktnije prema vrhu. Markacija dalje ide malo travnatim, a malo kamenitim dijelovima staze, po otvorenom terenu, vijugajući oko vrtača, zatim kroz klekovinu na sam vrh.

Vrh je označen geodetskim stupom na kojem sada piše „1831 vrh Hrvatske“. Ispod stupa se nalazi upisna kutija. Pored stupa na velikom kamenu još uvjek stoji „SINJAL 1831“, jer se tako donedavno zvao ovaj vrh.

Žig se nalazi u kamenu pored geodetskog stupa.

Vrh Dinare sastoji se od dvije podjednako visoke glavice, udaljene pedesetak metara. Jedna od njih označena je geodetskim stupom, a na drugome stoji pet metara visok metalni križ.

S vrha puca pogled u svim smjerovima, sjeveroistočno na Troglav i Konj, jugoistočno na Perućko jezero, južno na Kijevski Kozjak i Svilaju, a zapadno na Prominu. Jednom posjetiti najviši vrh Hrvatske, za svakog planinara Hrvata, je posebno emotivan doživljaj.

Albumi sa slikama

Komentari korisnika

Selma Šango ∙ 16. Listopad 2021

Od Glavaša do Dinare (Sinjala) 4 sata. Sve ostalo 2.43 - 2.48....su trijatlonci... maratonci i ostali trkači sa pomagalima ala hilihopter, leteći zmaj, paraglajder i sl.

Petja Jenčič ∙ 16. Rujan 2022

Bez neke jurnjave po ovom tracku je 3 sata (rekreativac), tako da.

Sinisa Nasteski ∙ 3. Rujan 2023

Ljetni dan 30°C , malo jači rekreativci, 3h45min..

Statistika i pregled staze

Vrijeme trajanja:

02 h 43 min

Visina polazišta:

570 m

Visina odredišta:

1826 m

Minimalna visina:

570 m

Maksimalna visina:

1826 m

Uk. vis. raz. uspona:

1560 m

Uk. vis. raz. silaska:

304 m

Ukupna duljina:

7.7 km

Prosječni nagib:

26 %

Utrošak energije:

5742 kJ

Zahtjevnost staze:

Jako teška

Markacija staze:

Dobra

Tip aktivnosti:

  • Planinarenje

Sezone:

  • Proljeće
  • Ljeto
  • Jesen
Visinski graf staze
Graf puta staze

Preuzmi GPS trag

Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.

Dijeli stazu

Podijeli na FacebookuPodijeli na PinterestuPodijeli putem e-maila