Početna točka uspona je na parkiralištu iza recepcije NP „Paklenica“. Tu se mora parkirati automobil. Uspon kreće s parkirališta, uređenom kamenitom stazom, uz Veliku Paklenicu te se odvaja od nje desno na početku Anić luke (prije izvora). Dalje staza ide vrlo oštro uzbrdo, uz alpinističku stijenu Anić Kuka, sve do prijevoja između Anić Kuka i Jurasove Glave.
Izlaskom na prijevoj dolazi se do smjerokaza koji upućije na skretanje lijevo prema Jurlinama i Maloj Paklenici i desno prema vrhu Anić Kuka. Ovdje treba skrenuti lijevo. U nastavku staza vodi kroz nisku makiju gotovo ne dobivajući ništa na visini sve do Jurlina. Poslije 4,0 km od polazišta, staza se križa s planinarskim putem koji dolazi od zaseoka Parići. Ovdje treba nastaviti ravno prema Maloj Paklenici.
Jurline su zaselak koji je gotovo u potpunosti napušten. Sve su kuće urušene, osim jedne za koju se čini da je povremeno nastanjena. Čitava ova visoravan je bogata pašnjacima a ima i dosta ostataka zapuštenih vrtača. Nakon 4.13 km od polazišta, dolazi se na križanje planinarskih putova. Treba izabrati smjer desno prema Ivinim Vodicama.
Planinarska staza ide polako uzbrdo i izlazi na travnatu visoravan koja je obrasla u visoku makiju prošaranu borovima. Na ovom djelu, često se ide uz suhozide ograđenih vrtača i pašnjaka, što svjedoči o životu u ovom podučju, u nedavnoj prošlosti. Ponovno križanje planinarskih putova je 6,2 km od polazišta, područje se zove Njive Lekine, a prema smjerokazu treba skrenuti lijevo prema Ivinim Vodicama i Velikim Močilima. Od izlaska na travnatu visoravan do ove točke, prijeđe se gotovo 2 km a da se ništa ne dobiva na visinskoj razlici. Odavde, staza kreće nešto oštrije uzbrdo i izlazi na zapadni greben kanjona Male Paklenice.
Ovaj uspon ide otvorenim kamenjarom, po kamenitom terenu, i nije nimalo ugodan za hodanje. Izlaskom na greben, ponovo se dolazi u područje šuma bora i bukve, teren postaje mekan, bez kamena i ugodan za hodanje. Sljedeće križanje planinarskih putova je 7,6 km, na kojem treba skrenuti desno prema Ivinim Vodicama. Na ovom području ima dosta ruševina od nekadašnjih ljetnih pastirskih stanova. Nedugo nakon križanja, staza kreće oštrije uzbrdo sve do izlaska na greben. S grebena se ponovo spušta do smjerokaza, koji se nalazi 9,2 km od polazišta a zove se Martinovo Mirilo. Na ovom mjestu s lijeve strane dolazi planinarski put od PD Paklenica i stapa se u predmetni put te ide u završni, oštri i zahtjevni uspon do planinarskog skloništa Ivine Vodice. Nakon prijeđenih 10,1 km dolazi se do planinarskog skloništa Ivine Vodice.
Prema smjerokazu od ove točke, lijevo je uspon prema Svetom Brdu i Vaganskom Vrhu, a ravno prema Vlaškom Gradu. Ovdje treba skrenuti lijevo. Izvor se nalazi 70 m istočno od skloništa, zaštićen je i posjeduje kantu za vađenje vode.
U nastavku staza vodi oštro uzbrdo najprije kroz visoku bukovu šumu, zatim izlazi na kamenitu golet koja ga prati sve do izlaska na grebensku stazu u predjelu zvanom Čičina Do. Tu se križa sa stazom koja dolazi iz Bunovca. Na ovom križanju treba skrenuti desno i nastaviti uspon po izuzetno atraktivnoj grebenskoj stazi koja vodi po hrptu gotovo ne dobivajući ništa na visini sve do završnog oštrog uspona na sam vrh Svetog Brda te nakon prijeđenih 14,4 km stiže se na vrh.
Albumi sa slikama
Statistika i pregled staze
Vrijeme trajanja:
05 h 42 min
Visina polazišta:
96 m
Visina odredišta:
1751 m
Minimalna visina:
96 m
Maksimalna visina:
1751 m
Uk. vis. raz. uspona:
1979 m
Uk. vis. raz. silaska:
330 m
Ukupna duljina:
14.4 km
Prosječni nagib:
20 %
Utrošak energije:
22335 kJ
Zahtjevnost staze:
Jako teška
Markacija staze:
Dobra
Tip aktivnosti:
- Planinarenje
Sezone:
- Zima
- Proljeće
- Ljeto
- Jesen
Preuzmi GPS trag
Samo prijavljeni korisnici mogu preuzeti GPS trag.
Dijeli stazu
Trenutno ne postoji ni jedan komentar za ovu stazu.